آزمایش های مربوط به لاغری

آزمایش خون

با آزمایش خون می‌توان به درک لازم در مورد فرآیندهای بیولوژیک رسید و همچنین نحوه عملکرد بدن را با آن دنبال کرد که همه این موارد در کنترل درست وزن تاثیرگذار هستند.

از آزمایش‌های اصلی مربوط به لاغری که توسط متخصص‌های تغذیه تجویز می‌شود، آزمایش خون است که با آن می‌توان بسیاری از مکانیسم‌های بدن را کنترل کرد که در کاهش یا افزایش وزن موثر هستند. اجازه دهید این آزمایش‌ها را بیشتری بشناسیم. تا انتها همراه ما باشید.

فهرستی از آزمایش‌های لازم برای کاهش وزن

 

نواع آزمایش‌های لازم برای مدیریت وزن شامل موارد زیر است:

✔️ پنل متابولیک جامع (CMP-14) ✔️شمارش گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها (CBC)✔️آزمایش چربی خون✔️دهیدرواپی آندسترون سولفات (DHEA)✔️تستوسترون توتال ✔️آزمایش خون پروژسترون✔️استرادیول✔️ارزیابی ریسک قلبی پروتئین واکنش سی ✔️آزمایش هورمون محرک تیروئید (TSH) ✔️تیروکسین آزاد موجود در سرم (T4) ✔️تری یدوتیرونین آزاد موجود در سرم (T3) ✔️هموسیستئین

 

در ادامه هر یک از این تست‌ها را به‌صورت کامل توضیح می‌دهیم.

پنل متابولیک جامع (CMP-14)

پنل متابولیک جامع (CMP-14)شامل 14 آزمایش خون مختلف است که همه به فرآیندهای متابولیک بدن ارتباط دارند. با آزمایش گلوگز موجود در این تست مراجعه‌کننده از نظر احتمال ابتلا به دیابت یا دیگر بیماری‌های مربوط به چاقی بررسی می‌شود.

این پنل جامع همچنین شامل آزمایش‌هایی است که کارکرد کلیه و کبد را پیگیری می‌کند. این اندام‌های حیاتی قادر هستند روی پروتئین‌ها و مواد زایدی که طی فرآیند متابولیسم در بدن تولید می‌شوند فیلتراسیون انجام دهند.

مایعات، الکترولیت‌ها و مواد معدنی موجود در خون نیز با این تست سنجیده می‌شود. اگر مایعات یا الکترولیت‌ها در بدن از آن میزان نرمال پایین‌تر باشند روند متابولیسم بدن کند می‌شود و افزایش یا کاهش بالقوه وزن را به همراه دارد. افراد می‌توانند بدون استفاده از نسخه پزشک نیز برای گرفتن آزمایش پنل متابولیک جامع اقدام کنند.

شمارش گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها (CBC)

آزمایش CBC میزان و غلطت گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت‌های موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. اگر سلول‌های خونی در تعادل نباشند، بدن نمی‌تواند عملکرد بهینه داشته باشد و افزایش وزن برای فرد به‌صورت ناخواسته رخ می‌دهد.

با تست شمارش کامل سلول‌های خون می‌توان کم‌خونی را نیز تشخیص داد، وضعیتی که در بدن به دلیل کمبود آهن موجود در خون ایجاد می‌شود. این شرایط می‌تواند خستگی مفرط و کاهش میزان کالری‌های سوزانده را برای بدن به همراه داشته باشد.

آزمایش چربی خون

از آزمایش چربی خون برای ارزیابی انواع کلسترول و میزان هر کدام استفاده می‌شود. سطح میزان کلسترول خوب در مقابل بد می‌تواند در تعیین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی تاثیرگذار باشد.

کلسترول بد می‌تواند در عروق خونی موجود در قلب ایجاد شود و با مسدود کردن عروق به علت لخته شدن حمله‌های قلبی را برای فرد افزایش دهد. با داشتن رژیم مناسب و قرار دادن ورزش در برنامه روزانه خود می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهید.

همچنین میزان چربی‌ها در این آزمایش با کاهش وزن تغییر می‌کند، به همین دلیل این مورد را نیز می‌توان یکی از آزمایش‌های مربوط به لاغری به حساب آورد.

دهیدرواپی آندسترون سولفات (DHEA)

سولفات DHEA در هر دو جنس مرد و زن یافت می‌شود و به‌طور کلی به عنوان هورمون جنسی مردانه عمل می‌کند. این هورمون در حقیقت در بروز صفات ثانویه جنسی مرد خیلی اهمیت دارد. زمانی که دهیدرواپی آندسترون سولفات متابولیزه می‌شود می‌تواند به هورمون مردانه دیگر به نام تستوسترون و هورمون زنانه استروژن تبدیل شود.

هورمون‌ها نقش مهمی در حفظ وزن دارند و اگر میزان DHEA در خون بالا باشد، به احتمال خیلی زیاد مشکلی در روند متابولیسم بدن ایجاد شده است که باید پیگیری‌های لازم را در مورد آن انجام داد.

تستوسترون توتال

با آزمایش تستوسترون می‌توان میزان مردانگی را در مردان و زنان ارزیابی کرد. چاقی می‌تواند در میزان تستوسترون در مردان تاثیر منفی داشته باشد.

اگر در خون زنان میزان هورمون تستوسترون بالا باشد، می‌تواند در روند کاهش وزنشان اختلال ایجاد کند و توانایی آن‌ها را در این خصوص کمتر کند.

آزمایش خون پروژسترون

پروژسترون هورمونی است که زنان هنگام تخمک‌گذاری آن را تولید می‌کنند. در زمان تخمک‌گذاری میزان این هورمون بالا می‌رود تا رحم برای بارور کردن تخمک آماده شود.

می‌توان انتظار داشت میزان این هورمون در زنان باردار ده برابر بیشتر از زنان غیر باردار باشد. با این حال، مقادیر بالای پروژسترون در مردان و زنانی که باردار نیستند می‌تواند موجب کاهش وزن شود و همچنین نشان‌دهنده پیامدهای جدی برای سلامتی باشد، از جمله خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان‌ها را برای افراد به همراه دارد.

استرادیول

یکی از مهم‌ترین آزمایش‌های مربوط به لاغری، آزمایش استرادیول است. استرادیول از آن قبیل هورمون‌هایی است که در تخمدان تولید می‌شود و به رشد صفات جنسی ثانویه زن کمک می‌کند.

دانشمندان ثابت کرده‌اند کمبود این هورمون باعث افزایش ولع نسبت به غذا و پرخوری می‌شود، در حالی که توانایی بدن را برای چربی‌سوزی کاهش می‌دهد.

ارزیابی ریسک قلبی پروتئین واکنش سی

پروتئین واکنش سی نوعی از پروتئین است که در خون یافت می‌شود. آزمایش قلبی پروتئین واکنش‌پذیر سی می‌تواند اطلاعاتی را در مورد سطح کلی التهاب در بدن فراهم کند و بیشتر اوقات برای بررسی خطر بیماری‌های قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سطح بالای پروتئین واکنش سی در خون معمولا با سایر خطرات بیماری‌های قلبی مانند چاقی و مشکلات متابولیک همراه است. با کم شدن وزن معمولا میزان این پروتئین نیز کاهش پیدا می‌کند.

هورمون محرک تیروئید (TSH)، تیروکسین آزاد موجود در سرم (T4)، تری یدوتیرونین آزاد موجود در سرم (T3)

این سه آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد تیروئید به کار می‌روند. تیروئید غده‌ای است که سیستم متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند. هنگامی که افراد با مشکلات وزنی همراه هستند، یکی از آزمایش‌هایی که پزشک برایشان تجویز می‌کند همین مورد است.

در پر کاری تیروئید، همان‌طور که از اسم آن مشخص است غده بیشتر از میزان لازم هورمون تیروئید تولید می‌کند که می‌تواند باعث کاهش وزن یا عدم توانایی بدن در افزایش وزن شود.

از آن طرف کم کاری تیروئید در مقابل پر کاری قرار می‌گیرد و بدن به دلیل تولید ناکافی هورمون تیروئید افزایش وزن یا ناتوانی در کاهش وزن را تجربه می‌کند.

هموسیستئین

از این آزمایش خون برای ارزیابی خطر ابتلا به حمله‌های قلبی و سایر مشکلات در ارتباط با قلب استفاده می‌شود. هموسیستئین آمینواسیدی است که با استفاده از اسید فولیک و ویتامین B6 و B12 متابولیزه می‌شود.

اگر فرآیند متابولیزه شدن این آمینو اسید در بدن انجام نشود و همین‌طور در خون باقی بماند، بدن بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی قرار می‌گیرد.

خوردن غذاهای سالم و داشتن یک رژیم متعادل می‌تواند به بدن کمک کند تا مواد مغذی مورد نیاز را برای فرآیند متابولیسم به همراه داشته باشد.

تست متابولیک

آزمایش‌های متابولیک سطحی را که بدن در آن کالری می‌سوزاند و از اکسیژن در هنگام استراحت یا فعالیت‌های مختلف استفاده می‌کند، اندازه‌گیری می‌کنند. سه آزمایش وجود دارد که وقتی به دنبال آزمایش متابولیسم هستید به شما پیشنهاد می‌شود. البته همه تست‌های متابولیک شامل تمام موارد نیستند.

اندازه‌گیری سوخت‌وساز پایه (RMR)، این مورد تقریبا در تمامی تست‌های متابولیک یافت می‌شود و در واقع با این تست می‌توان تخمینی از میزان کالری سوزانده شده را در زمان استراحت کامل بدن به دست آورد.

تست حداکثر میزان اکسیژن، این تست به آزمایش ظرفیت هوازی نیز معروف است که به شما اطلاعاتی در مورد سطح شدتی که بدن از اکسیژن به‌صورت کم یا زیاد به‌طور موثر بهره می‌برد و چربی‌سوزی اتفاق می‌افتد، ارائه می‌دهد.

آزمایش آستانه لاکتات، این تست بیشتر برای ورزشکاران استفاده می‌شود و اطلاعات آن سطحی را نشان می‌دهند که بدن دیگر نمی‌تواند از اکسیژن کافی برای داشتن حداکثر عملکرد بهره ببرد. این سطح نقطه‌ای است که میزان لاکتات به اوج خود می‌رسد و خستگی نمایان می‌شود.

درباره مرحله متابولیک , ارتا بالانس بیشتر بدانید .

انجام تست متابولیک برای کاهش وزن

دلایل مختلفی وجود دارد که افراد تصمیم می‌گیرند آزمایش‌های متابولیسم را انجام دهند. کاهش وزن یکی از آن‌ها است. آزمایش متابولیک می‌تواند اطلاعات اساسی را برای افرادی که می‌خواهند لاغر شوند فراهم کند.

با توجه به میزان متابولیسم در حال استراحت و تخمین فعالیت روزانه، مربی شما می‌تواند تعداد کل کالری را که هر روز بدون انجام ورزش می‌سوزانید ارزیابی کند.

همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه بدن شما در حین ورزش انرژی می‌سوزاند. این اعداد می‌تواند کمک کند تا میزان مصرف مواد غذایی خود را در طول روز کنترل کرده و همچنین بهتر ورزش متناسب با بدن خود را انتخاب کنید.

به‌عنوان مثال، اگر یاد بگیرید که برای از بین بردن کالری موجود در غذای مورد علاقه خود سه ساعت فعالیت کم تحرک لازم دارید، ممکن است در مورد خوردن آن غذا کمی بیشتر فکر کنید. همچنین اگر یاد بگیرید که روی تردمیل یک ساعت طول می‌کشد تا نوشیدنی شیرین مورد علاقه خود را بسوزانید، ممکن است به جای آن نوشیدنی آب بخورید.

همچنین با تست متابولیک می‌توان به محدوده ضربان قلب که برای شما در آن چربی‌سوزی اتفاق می‌افتد پی برد. در نهایت، شما یاد می‌گیرید برای بهبود توانایی بدن در سوزاندن چربی چگونه به‌طور موثرتر ورزش کنید.

برای این که بخواهید روند کاهش وزن خود را به درستی پیگیری کنید انجام تست‌هایی که با شرایط بدنی شما سازگاری دارند قطعا مفید خواهد بود. با استفاده از آرتابالانس می‌توانید تست‌های مورد نیاز خود را انجام دهید و متناسب با جواب تست‌ها در مسیر درستی برای کاهش وزن اصولی و بدون بازگشت قرار بگیرید.

آرتا بالانس , با دوره‌هایی مدرن و هوشمند برنامه‌ای برای تناسب اندام میباشد , همین حالا به صفحه پکیج آرتا بالانس برو و فرم رو پر کن تا مشاورین ما با شما تماس بگیرن .