اندوه کاهش وزن!!!

مرد و سالاد و شکلات

هنگامی که در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، ممکن است گمان کنید که کاهش وزنتان بلیط تضمینی برای خوشبختی است. درست است که تناسب اندام و پذیرفتن سبک زندگی سالم‌تر فواید بی‌شماری دارد که  افزایش اعتماد به نفس، سطح انرژی بالاتر، فشار خون پایین، تحرک بیشتر و بهبود سلامت قلب، تنها اندکی از فواید لاغری است –  متاسفانه برخی از افرادی که کاهش وزن قابل توجهی دارند، از دیدن  هیکل جدیدشان می توانند تاثیرات روانی غم انگیزی بپذیرند.

 

طبق یک مطالعه در سال 2014 توسط دانشگاه لندن، بیش از 52 درصد از شرکت کنندگانی که حداقل 5 درصد از  وزن بدن خود را در یک دوره چهار ساله از دست دادند، احساس افسردگی می‌کردند . ما نمی‌خواهیم کسی را از تلاش برای کاهش وزن، که مزایای فیزیکی فوق‌العاده‌ای دارد، دلسرد کنیم، اما مردم نباید انتظار داشته باشند که کاهش وزن تمام جنبه‌های زندگی را در همان ابتدای امر بهبود بخشد».

 

اگر سلامتی منجر به فواید بسیار زیادی برای تغییر زندگی می شود، چه چیزی می تواند باعث ایجاد افسردگی در این پروسه شود  و اینکه آیا می توان از آنها اجتناب کرد؟

زن و غذا

دلیل شماره 1: محرومیت غذایی

 

برنامه‌های کاهش وزن اغلب مستلزم حذف غذاهای مورد علاقه یا حتی نادیده گرفتن فعالیت‌های اجتماعی است که ممکن است شانس پرخوری را افزایش دهد، که هر دو می‌توانند منجر به افسردگی شوند.

 

به جای رویکرد صفر و یکی که می‌گوید یا همه یا هیچ، اعتدال را به جای محرومیت اجرا کنید. اشکالی ندارد که هر از گاهی (در حد معقول) در رژیم غذایی خود تقلب کنید، بنابراین احساس نکنید که به طور کامل غذاهای موردعلاقتان از دست داده اید. مشتاقانه منتظر خوردن گاه به گاه خوراکی های مورد علاقه و البته غیر رژیمی بودن کمک می‌کند که  با از بین رفتن چربی ها  روحیه شما را تقویت شود.

 

هنوز برای نخوردن سیب زمینی سرخ کرده و بستنی غمگین هستید؟ علیرغم مزایای فراوان دستیابی به وزن سالم، کنار گذاشتن غذاها و روتین هایی که قبلاً دوست داشتید می تواند دلسرد کننده باشد. برای کمک به تلاشتان برای کاهش وزن، فهرستی از چیزهایی که الهام بخش شما برای رسیدن به تناسب اندام هستند، تهیه کنید. چه به عنوان مثالی مثبت برای آموزش به فرزندانتان، چه برای کاهش خطر بیماری یا صرفاً احساس اعتماد به نفس بیشتر، به احتمال زیاد این دلایل بسیار مهم تر از غذاهای ناسالم هستند که میل می کنید.

 

دلیل شماره 2: هورمون گرسنگی

 

با کاهش وزن افراد، بدن بیشتر «هورمون گرسنگی» به نام گرلین تولید می کند. این افزایش هورمون علاوه بر اینکه نشان می‌دهد بدن غذای مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کند، می‌تواند خلق و خوی ناپسند را نیز تحریک کند. مطالعات نشان داده است که گرلین با اضطراب و افسردگی مرتبط است.

 

اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید یا زمان های غذایی خود را خیلی از هم فاصله  می دهید، ممکن است  از لحاظ روحی و روانی حساس شوید. زمان وعده های غذایی را ثابت نگه دارید تا بدن شما دچار ضعف شدید و پرخوری غیر ارادی از فرط گرسنگی نشود. مطمئن شوید که مقدار زیادی فیبر، پروتئین و چربی های سالم را دریافت می کنید که همگی به جلوگیری از گرسنگی کمک می کنند.

صحبت از پایداری در رژیم است : تنظیم الگوهای خواب می تواند به رفع احساس غم  و اندوه نیز کمک کند، زیرا خستگی می تواند به راحتی منجر به تحریک پذیری شود. به علاوه، کمبود خواب با افزایش میل به غذاهای ناسالم مرتبط است.

 

دلیل شماره 3: سموم چربی

 

سلول های چربی علاوه بر ذخیره انرژی، حاوی سمومی به نام آلاینده های آلی پایدار (POPs) نیز هستند. طبق یافته های تحقیقات در مجله بین المللی چاقی، با کاهش وزن افراد، سلول های چربی آنها این مواد شیمیایی را وارد جریان خون می کنند. از 1099 شرکت کننده، آنهایی که مقدار زیادی وزن کم کردند، دو برابر بیشتر از افرادی که وزن اضافه کرده بودند، POP در خونشان وجود داشت. علاوه بر کاهش سرعت کاهش وزن، این آلاینده ها همچنین می توانند باعث تحریک پذیری عمومی شوند.

 

برای کمک به مقابله با اثرات سموم چربی، از یک رژیم غذایی متعادل که شامل چربی‌های سالم و تقویت‌کننده‌های ایمنی است، استفاده کنید. از شیرین کننده های مصنوعی، گزینه های کم کالری و غذاهای فرآوری شده دوری کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی میوه، سبزیجات، غلات کامل و گوشت بدون چربی می خورید تا خلق و خویتان را تنظیم کنید و سطح انرژی بالایی داشته باشید.

 

دلیل شماره 4: انتظارات غیر واقعی

 

مانند هر تلاش دیگری، تلاش برای رسیدن به نتایج شدید در مدت زمان کوتاه، دستور العملی برای ناامیدی است که می تواند منجر به احساس افسردگی شود. به جای اینکه از یک رژیم غذایی به رژیم غذایی بعدی بروید، سعی کنید یک تعهد پایدار و بلندمدت به تغذیه سالم و ورزش منظم داشته باشید. وزن اضافه ی شما  ممکن است به سرعت کم نشود، آهسته بودن این روند احتمال بازگشت وزن را کمتر می‌کند  و  شما در طول مسیر احساس شادی بیشتری خواهید کرد.