برنامه لاغری مناسب و اصولی

میوه و متن

اضافه وزن و چاقی می تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت و اعتماد به نفس ما بگذارد. برای رفع این مشکل بهترین راه حل اصلاح برنامه غذایی و شروع ورزش است. شما می توانید هر تحرک و ورزشی که دوست دارید انجام بدهید. درست است که ورزش های سنگین و قدرتی و یا برنامه ورزشی که مربی به شما برای برنامه لاغری می گوید کالری بیشتری می سوزاند، اما مهم این است تحرکی را که دارید دوست داشته باشید را به طور روزانه و مستمر انجام دهید. می توانید بدوید، پیاده روی کنید، یوگا انجام بدید یا حتی برقصید. مهم این است که از فعالیتتون لذت ببرید.

بهترین برنامه لاغری و کاهش وزن، برنامه ای استاندارد و اصولی بر پایه ی برنامه غذایی و برنامه ورزشی است.

 

ویژگی های یک برنامه لاغری اصولی

یک برنامه تناسب اندام اصولی باید با آنالیز کامل مراجعه کننده توسط متخصصان همراه باشد.  استفاده از شاخص هایی مانند شاخص BMI، شاخص ponderal ، شاخص دور کمر به باسن و شاخص توده نسبی چربی برای تنظیم برنامه تناسب اندام کاملا ضروری است و تنها با در نظر گفتن قد و وزن یک فرد نمی توان درباره وضعیت بدنی او نظر داد.

 

بشقاب و چنگال و متر

لاغری ذهنی چیست؟

یک فاکتوری که شاید کمتر درباره برنامه های تناسب اندام و رژیم لاغری شنیده باشید، آموزش ذهن برای رسیدن به اندام دلخواه است. عادات های غذایی نامناسب و پرکالری اغلب از عوامل اصلی اضافه وزن و چاقی هستند. با استفاده از کنترل ذهن و حذف این عادت ها بهترین برنامه لاغری و تناسب اندام را خواهید داشت. شما باید بتوانید انگیزه خود را تقویت کنید و برای رسیدن به هدفتون تلاش کنید.

 

نکات مهم برنامه ورزشی

  • اگر سابقه بیماری قلبی، ریوی یا درد مفاصل دارید حتما قبل از ورزش با پزشکتون مشورت کنید.
  • در ابتدا به صورت آرام و سبک تمرینات ورزشی را انجام دهید و به مرور زمان شدت و مدت آن را بالا ببرید
  • اگر درد یا علائمی مثل سرگیجه، گرفتگی عضلات، عرق سرد یا فشار در قفسه سینه حین ورزش داشتید، ورزش را به آرامی متوقف کرده و با پزشکتان تماس بگیرید.

 

رابطه تراکم انرژی و لاغری

تراکم انرژی به معنی  تعداد کالری در یک میزان غذای مشخص است. تراکم انرژی زیاد به این معنی است که در مقدار کمی از غذا، کالری بالایی وجود دارد و تراکم انرژی کم به این معنی است که در مقدار زیادی غذا، کالری کمی وجود دارد.

کاهش وزن با استفاده از غذاهایی با تراکم انرژی پایین ممکن است زیرا این مواد غذایی حجم بالا و کالری پایینی دارند و حین اینکه شما را تا مدت طولانی سیر نگه می دارند، از افزایش وزن شما جلوگیری می کنند.

غذاهایی با فیبر بالا، سبزیجات، غلات، میوه ها و لبنیات کم چرب نمونه هایی از مواد غذایی با تراکم انرژی پایین هستند.

چربی ها و شیرینی ها تراکم انرژی بالایی دارند و برای استفاده در رژیم لاغری مناسب نیستند.

با در نظر گرفتن تراکم غذا ها و برنامه غذایی و لاغری پزشک متخصص، می توانید به وزن و سایز دلخواه و اندام ایده آلتون برسید.