تاثیر ویژگی های شخصیتی بر رسیدن به تناسب اندام

مرد و میوه

فرض کنید دو نفر تصمیم می گیرند با استفاده از یک روش کاهش وزن داشته باشند. ظاهراً آن ها سالم غذا می خورند و به شیوه ای نسبتاً مشابه وارد باشگاه ورزشی می شوند. اما پس از آن، به طور غیرقابل توضیحی، یکی از آن ها با یک ریتم سریع تر شروع به کاهش وزن می کند، در حالی که دیگری بسیار آهسته تر وزن از دست می دهد – یا اصلاً هیچ وزنی کم نمی کند یا حتی شاید هر دوی آن‌ها وزن کم می‌کنند، اما یکی از آن‌ها در نهایت آن وزن از دست داده را باز به دست می‌آورد در حالی که دیگری می‌تواند آن کاهش وزن را حفظ کند.

 

تئوری های بی شماری در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث بروز چنین شرایطی شود  وجود دارد. البته ژنتیک همیشه نقش مهمی را ایفا می کند – به نظر می رسد برخی از افراد با ترکیبی از ژن های متابولیکی بهتری به دنیا آمده اند. جنسیت نیز در این روند تاثیرات خود را نشان می‌دهد،  زیرا نشان داده شده است که مردان سریع تر از زنان لاغر می شوند. سپس عوامل دیگری مانند سطح آمادگی قبلی و حجم توده عضلانی باید در نظر گرفته شوند.

 

اما آیا ممکن است شخصیت فرد نیز در کاهش وزن تاثیرات مثبت یا منفی داشته باشد؟ برخی از مطالعات نشان داده‌اند که برخی از ویژگی‌های شخصیتی می‌توانند فرد را مستعد چاقی کند تا لاغری.

 

بسیاری از مردم از رابطه بین کاهش وزن و  ویژگی های شخصیتی که محققان آن را  «پنج ویژگی برتر» می گویند حمایت می کنند.

این ویژگی ها شامل  دمدمی مزاجی، گشاده رویی، موافق بودن، وظیفه شناسی و برون گرایی می‌باشد.

 

البته، هر فردی نهایتا انگیزه ها،  فضای فکری و اهداف منحصر به‌ فرد خود را دارد و فقط به این دلیل که فردی خلق و خوی خاصی دارد، به این معنا نیست که او به طور خودکار محکوم به چاقی یا لاغری است. با این حال، برخی از کارشناسان موافقند که با بررسی الگوهایی که بین شخصیت و میزان کاهش وزن وجود دارد، می توان اطلاعات مفیدی را یافت.

 

شخصیت هایی که راه سخت تری برای کاهش وزن پیش رو دارند:

 

دمدمی مزاجی:

 

همه ما هر از گاهی تسلیم یک نابسامانی احساسی که  در این مسیر اجتناب ناپذیر است می شویم، اما به نظر می رسد که برخی افراد به طور خاص در برابر آنچه که به طور گسترده به عنوان “مودی” توصیف می شود، حساس هستند. فردی با خلق و خوی نوسانی ممکن است به سمت یک الگوی غذایی هیجانی و احساسی گرایش داشته باشد.

 

اگر روز بدی در محل کار داشته باشید، نیت خوب برای رفتن به باشگاه و خوردن سالاد برای شام، ممکن است به حذف تمرین و سفارش پیتزای مورد علاقه‌تان تبدیل شود. از طرف دیگر، خبرهای خوب غیرمنتظره در مورد افزایش حقوق ممکن است این نوع از رژیم‌گیرندگان را وسوسه کندو  با بی فکری تمام وادار به برپایی جشنی کند که غذایی پرکالری آن می‌تواند برنامه‌های کاهش وزن آنها را خراب کند.

اگر نوسانات خلقی تمایلات سالم شما را خراب می‌کند، سعی کنید فراز و فرودهای خود را تنظیم کنید. حتی ممکن است بخواهید فراز و نشیب های عاطفی خود را با یک “گزارش خلق و خو” پیگیری کنید. با گذشت زمان، ممکن است الگویی از ارتباط آن خلق و خوی با انتخاب های غذایی خود مشاهده کنید.

 

اغلب، افزایش آگاهی از ارتباط بین احساسات و غذا می تواند به حمایت از روش های مقابله ای بهتر کمک کند، مانند تماس با دوست برای دریافت حمایت به جای روی آوردن به غذا برای آرام کردن احساسات ناخوشایند.

 

با این حال، اگر متوجه شدید که در طول یک دوره دو هفته ای بیش از روزهای قبل احساس غمگینی یا ناراحتی می کنید، ممکن است ناشی از افسردگی بالینی باشد. توصیه می شود که با یک متخصص سلامت روان برای کمک به درمان افسردگی و افکار منفی همراه که می توانند مانعی باشد برای موفقیت در  کاهش وزن، صحبت کنید.

 

 

برونگراها:

 

اگر فردی با شخصیت اجتماعی هستید، آیا عشق شما به معاشرت می تواند شما را از دستیابی به نتایج دلخواه باز دارد؟ برخی از مطالعات نشان می‌دهند افرادی که در مقیاس «برون‌گرایی» امتیاز بالایی کسب می‌کنند ممکن است نسبت به همتایان درون‌گراتر خود با سختی های کاهش وزن بیشتر دست و پنجه نرم کنند.

 

برون‌گراها از بودن با دیگران لذت می‌برند و طبیعتاً به دنبال گروه‌ها و جمع های  اجتماعی هستند. با این حال، خطر بودن در کنار غذاهایی اضافی در مهمانی‌هایی وجود دارد که این یعنی حرکت به سوی انتخاب‌های نا سالم.

 

اگر به یک رویداد اجتماعی می روید که در آن غذا در کانون توجه قرار می گیرد، مطمئن شوید که ابتدا شکم خود را با غذای سالم را پر کرده اید تا گرسنه نشوید و بیشتر مستعد پرخوری در مهمانی نشوید. هنوز می‌توانید اجازه دهید شخصیت‌تان بدرخشد و از بودن در کنار دیگران لذت ببرید، بدون این‌که معاشرت‌تان در روز بعد هنگام مواجهه با ترازو به پشیمانی تبدیل شود.

 

 

کمال گرایان:

 

افراد کمال‌گرا اغلب از ذهنیت «همه یا هیچ» رنج می‌برند که می‌تواند مانع کاهش وزن شود.

 

افرادی که کمال‌گرا هستند، تمایل دارند فقط موارد افراطی موفقیت یا شکست را ببینند و در تشخیص حد وسط مشکل دارند. آن ها رژیم دارند یا از رژیم خارج می شوند، یا رژیمی مملو از پروتئین حیوانی را دنبال می‌کنند یا وگان هستند، روزانه به باشگاه می روند یا اجازه می دهند عضویتشان از بین برود.

 

کسانی که تمایلات کمال‌گرایانه دارند، می‌توانند از یادگیری پرورش شفقت نسبت به خود و بخشش بیشتر، زمانی که از رژیم سلامت و تناسب اندام خود منحرف می‌شوند، سود ببرند. آنها همچنین باید به جای تمرکز روی آنچه که خوب پیش نرفت، تمرکز بیشتر بر آنچه که با تلاش‌هایشان خوب پیش رفته است داشته باشند و روی کاهش تفکر «همه یا هیچ» کار کنند.

 

 

تایید طلب ها:

 

این طبیعت انسان است که بخواهد مورد پسند واقع شود و مردم را خوشحال کند، اما اگر منافع دیگران را بالاتر از منافع خود قرار دهید، شما را به بهترین نسخه از خودتان نزدیک نمی‌کند. کسانی که دائماً به دنبال جلب رضایت دیگران و جلب رضایت آنها هستند، اغلب در دستیابی یا حفظ وزن خود مشکل دارند.

 

کاهش وزن برای افراد دیگر نشانه سلامت روان نیست. افراد تایید طلب زمانی که احساس می کنند شکست خورده اند یا دیگران را ناامید کرده اند یا ستایشی را که برای حفظ حال خوب خود نیاز دارند دریافت نمی کنند، به مرور زمان ناامید می شوند.

 

برای جلوگیری از گیر افتادن در حالت تایید طلبی، تصمیم گیری را برای خودتان شروع کنید، نه فقط برای جلب رضایت دیگران. در حالی که داشتن شفقت و همدلی برای کسانی که در زندگی شما هستند خوب است، اجازه ندهید که این نیازها و شادی شما را بیشتر تایید طلب کند. همچنین ممکن است بخواهید افرادی را که نگران خوشحال کردنشان هستید ارزیابی کنید و این دایره را برای کسانی که بیشترین اهمیت را دارند و منافع شما را هم در نظر دارند، محدود کنید.

 

خود انتقادگر ها:

 

آیا گفتگوی ذهنی افکار منفی، پیشرفت شما را متوقف می کند؟ افرادی که نسبت به خود سختگیر هستند و به خود شفقت نمی ورزند نیز معمولاً در کنترل غذا خوردن و پایبندی به اهداف کاهش وزن مشکل دارند.

 

وقتی این افراد به اهداف خود نمی‌رسند، به جای مهربانی با خود، نسبت به خویش انتقاد گر  می‌شوند، که باعث می‌شود احساس بدی داشته باشند و ممکن است باعث شود دوباره به راحتی به غذا روی آورند. افرادی که احساس می کنند واقعاً لایق چیزهای خوب نیستند، اغلب وزن خود را کاهش می دهند و سپس دوباره همان وزن را  به دست می آورند، زیرا آنها (اغلب ناخودآگاه) باور ندارند که شایسته خوشبختی هستند.

 

دفعه بعد که متوجه شدید روی یک اشتباه، عقب‌نشینی می کنید یا نقصی که خودتان درک می‌کنید و به فکر فرو می‌رود،  از خود بپرسید که این افکار واقعا چقدر دقیق یا واقعی هستند. به احتمال زیاد آن ها اغراق آمیز و شاید حتی نادرست باشند. استراتژی دیگر این است که با فعالیت بیشتر، حواس خود را پرت کنید. چه یک قدم زدن ساده در اطراف بلوک ساختمانتان باشد یا یک جلسه تمام عیار در باشگاه، این حرکت روایت درونی شما را تغییر می‌دهد و در عین حال شما را از لحاظ فیزیکی به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند.

 

 

شخصیت هایی که ممکن است مسیر  کاهش وزن را آسان تر طی کنند

دو مرد شاد و غمگین

پیروان قانون:

 

اگر تمایل دارید با وجدان رفتار کنید، ممکن است این رفتار در مورد کاهش وزن مزیتی برای شما محسوب شود، زیرا به طور طبیعی تمایل دارید مراحل خاصی را که توسط یک برنامه کاهش وزن تعیین شده با دقت دنبال کنید. افراد فرمانبر و منظم و دقیق  یک برنامه رسمی را دوست دارند  زیرا خود آن ها از انضباط لازم  برای پایبند بودن به آن برنامه برخوردار هستند.

 

اگر فردی در مقیاس وظیفه‌شناسی نمره بسیار بالایی کسب کند، این می‌تواند به کمال‌گرایی خود باخته تبدیل شود و موردی است که باید درمان شود.

 

سهل انگار ها:

 

کسانی که تمایل دارند این جریان را دنبال کنند معمولاً با اوضاع و شرایط راحت هستند، به این معنی که آن ها خوش‌بین هستند و از کمک به دیگران لذت می‌برند.

 

شروع یک برنامه کاهش وزن با این انتظار که فرد موفق شود، به طور طبیعی به یک نتیجه مثبت کمک می کند. افرادی که همراهی بالایی دارند ممکن است با برنامه‌های کاهش وزن که دارای یک مؤلفه حمایتی گروهی هستند، مانند گروه‌ها یا انجمن‌های حمایت از کاهش وزن، بهتر عمل کنند، زیرا آنها دوست دارند به دیگران کمک کنند و به آنها انگیزه بدهند.

 

ماجراجوها:

 

«ماجراجویان» یا افرادی که امتیاز بالایی در ویژگی آمادگی برای بودن شرایط مختلف را دارند، برای تجربیات جدید آماده هستند و نسبت به تغییر منعطف تر هستند، بیشتر احتمال دارد از منطقه آسایش خود خارج شوند و چیزهای جدید را امتحان کنند. این ویژگی‌ها می‌توانند در کنار گذاشتن عادت‌های قدیمی و اتخاذ یک روال جدید که بیشتر از تلاش‌های کاهش وزن حمایت می‌کند، مفید باشند.

 

بلند نظر و آینده بین:

 

کاهش وزن یک فرآیند یک شبه نیست، بلکه نیازمند تلاش مداوم در طول هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها است، به همین دلیل است که افرادی که آمادگی ذهنی برای بودن در این مسیر طولانی را دارند، احتمالاً نتایج مثبتی را مشاهده می‌کنند.

 

توانایی تحمل ناامیدی و به تعویق انداختن رضایت از نتایج، از ویژگی های شخصیتی ارزشمندی هستند. بسیاری از مردم تمایل دارند در لحظه اکنون احساس رضایت و شادی  داشته باشند به جای اینکه صبر کنند و در دراز مدت  بر روی آنچه می خواهند تمرکز کننده نتیجه بگیرند.  آن ها احساس خوب در لحظه را به حفظ اهداف  طولانی مدت برای سلامتیشان اهمیت می دهند. اگر به راحتی ناامید شوند و دچار آشفتگی شوند به شاد بودن در لحظه برای کوتاه مدت رضایت می‌دهند و سپس ادامه  زندگی خود را با احساس پشیمانی و شرم سپری می‌کنند.

14 سایر ویژگی های شخصیتی مثبت برای کاهش وزن

 

 • یادگیری از تجربه های بدست آمده از اشتباهات و شکست ها برای یادگیری و پیشرفت
 • مشاهده و درک پیشرفت در مراحل ابتدایی
 • نشان دادن انعطاف پذیری پس از شکست
 • تمرین صبر و پشتکار
 • داشتن کنجکاوی به جای خود قضاوتی
 • به جای انتقاد از خود، خود را در آغوش بگیرید
 • استفاده از راهبردهای حل مسئله که ریشه در مهارت های تفکر انتقادی موثر دارد
 • دانستن چگونگی تعیین اهداف دست یافتنی
 • اتخاذ تفکر منطقی به جای تفکر غیرمنطقی
 • احساسات خود تنظیمی
 • به جای اینکه به دیگران اجازه دهید انگیزه های شما را کنترل کنند، به خود انگیزه بدهید.
 • راحت بودن در درخواست و دریافت کمک، و همچنین انجام کارها به تنهایی
 • لذت بردن از فعالیت های اجتماعی و همچنین لذت بردن از تنهایی
 • صبر برای به تعویق افتادن دریافت احساس رضایت از نتیجه و تحمل ناامیدی در مسیر

 

در حالی که برای داشتن یک سبک زندگی سالم هرگز تغییر شخصیت نباید الزامی باشد، اما ویژگی های خاصی وجود دارد که می تواند اهداف شما را کم و بیش دست یافتنی تر  کند. با پرورش ویژگی‌های مفید و یادگیری نحوه مدیریت بهتر ویژگی‌های مخرب، می‌توانید خود را برای موفقیت آماده کنید