تعادل بین کار و زندگی

اصطلاح تعادل بین کار و زندگی به این ایده اشاره می‌کند که باید برای کار و سایر جنبه‌های زندگی از جمله خانواده و علایق فردی، وقت کافی داشته باشید.

شاید این جمله به گوش‌تان خورده باشد که کار کردن بدون تفریح آدمی را کسل و کودن می‌کند. با این حال، کار کردن یا حداقل نوعی تلاش مشارکتی با دستمزد یا حتی داوطلبانه معمولا یک عامل مهم برای رضایت فردی در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین، منطقی به نظر می‌رسد که کار نکردن هم کسل‌کننده باشد.

ریشه ایده تعادل بین کار و زندگی

این ایده که استراحت برای بهره‌وری ضروری است به چند هزار سال قبل برمی‌گردد.

در دهه ۱۸۰۰، طی انقلاب صنعتی و پس از آن، صنایع و اتحادیه‌های مختلف با این ایده موافق بودند که کارگران باید یک روز تعطیل داشته باشند.

بعد از مدتی، یک روز تعطیل به تعطیلات دو روزه آخر هفته تبدیل شد. با این حال، کار در آن زمان تا حد زیادی دستی بود و وقتی کارگران محل کار را ترک می‌کردند به‌طور کامل متوقف می‌شد.

به عبارت دیگر، کارگران واقعا می‌توانستند از کار دور شوند و بدون نگرانی در مورد اتفاقاتی که ممکن است در غیاب آن‌ها رخ دهد استراحت کنند.

در حال حاضر، شرایط به طرز چشمگیری تغییر کرده است. تعادل بین کار و زندگی یک اصطلاح نسبتا جدید است که اولین بار در اواخر دهه ۱۹۷۰ در انگلستان و در اواسط دهه ۱۹۸۰ در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

تغییرات اخیر فناوری که باعث شده است کارگران تمام مدت با کار خود در ارتباط باشند، معنای جدیدی به این اصطلاح بخشیده است.

گوشی‌های هوشمند، دورکاری و موارد مشابه به این معنی است که حتی در روزهای تعطیل به سختی می‌توان از کار دور شد و واقعا استراحت کرد.

اعتراضی که معمولا در این رابطه وجود دارد این است که از کارمندان انتظار می‌رود همیشه در دسترس باشند و حق داشتن زندگی شخصی بیرون از کار را ندارند.

اهمیت تعادل بین کار و زندگی

نظریه سلسله مراتب نیازهای مزلو در رابطه با توسعه فردی به درک بهتر مفهوم تعادل بین کار و زندگی کمک می‌کند.

بر اساس این نظریه، انسان‌ها نیازهایی دارند که باید به ترتیب برآورده شوند. دسته اول نیازهای اساسی از جمله آب، غذا و سرپناه هستند.

سپس، انسان‌ها به احساس امنیت، دوست داشته شدن و تعلق داشتن به یک گروه نیاز دارند. بعد از این نیازها، مسائل مربوط به اعتماد به نفس، نیازهای شناختی و زیبایی‌شناسی مطرح می‌شود و در نهایت،خودباوری یا رسیدن به پتانسیل کامل به عنوان یک انسان در رأس تمام آن‌ها قرار دارد.

این سلسله مراتب در عمل به این معنی است که کار نیازهای اساسی را برآورده می‌کند. به عبارت دیگر، پولی که از کار کردن بدست می‌آید غذا و سرپناه فراهم می‌کند و درآمد منظم به معنای امنیت است.

کار این امکان را برای فرد فراهم می‌کند تا به یک گروه تعلق داشته باشد و عملکرد خوب در آن اعتماد به نفس را تقویت می‌کند. نیازهایی که در سطوح پایین‌تر قرار دارند تا حد زیادی از طریق جنبه‌های مختلف کار کردن برآورده می‌شوند.

سلسله مراتب نیازهای مزلو

نیازهای فیزیولوژیکی: نیازهای اساسی شامل آب، غذا، هوا، سرپناه، دمای مناسب، خواب و استراحت، فعالیت و ورزش، رابطه جنسی.

نیازهای امنیتی: احساس امنیت در برابر شرایط و رویدادهای خطرناک فیزیکی و روانی، امنیت سلامت، کار، پول، روزمرگی و آشنا بودن.

عشق و تعلق: وابستگی، احساس تعلق داشتن به یک گروه مثل خانواده، جامعه یا در محل کار. اعتماد کردن و مورد اعتماد بودن، پذیرش، محبت و عشق.

عزت و احترام: احساس شایستگی، اعتماد به نفس و خودباوری. مورد احترام بودن دیگران، خانواده، اعضای جامعه و در محیط کار.

نیازهای شناختی: میل به دانش و فهمیدن. نیاز به معنا و قابل ‌پیشبینی بودن.

نیازهای زیبایی‌شناختی: نیاز به زیبایی و نظم، خلاقیت، طراحی و هنر.

خودشکوفایی: دستیابی به پتانسیل کامل. تبدیل شدن به هر چیزی که فرد توانایی آن را دارد.

نیازهایی که در بالای این هرم قرار گرفته‌اند به سختی فقط با کار کردن برآورده می‌شوند و به همین دلیل است که سبک زندگی و داشتن وقت کافی برای تفریح اهمیت زیادی دارد.

این هرم تا حدودی توضیح می‌دهد که چرا تعادل بین کار و زندگی یک مفهوم نسبتا جدید است زیرا قبل از این که وقت یا انرژی کافی برای نیازهای زیبایی‌شناسی یا خودشکوفایی داشته باشید، باید تمام نیازهای اساسی خود را برآورده کنید.

استرس و استراحت

اگرچه میزان خاصی از استرس می‌تواند بسیار مفید باشد، استرس طولانی مدت و شدید منجر به مشکلات روانی از جمله فرسودگی و افسردگی می‌شود.

این مشکلات فقط جنبه شخصی ندارند، بلکه مرخصی به دلیل مشکلات روانی هزینه بسیار زیادی برای کسب‌وکارها نیز به همراه دارد.

شواهد نشان می‌دهد استراحت و به‌ویژه امکان فاصله گرفتن از کار برای کاهش استرس حیاتی است. یک نظرسنجی در ایالات متحده نشان داد که تقریبا نیمی از افراد معتقدند کارشان بسیار یا به شدت استرس‌زا است. این موضوع نشان می‌دهد که تعادل بین کار و زندگی اهمیت زیادی برای اقتصاد دارد.

دستیابی به تعادل بین کار و زندگی : روش پیشنهادی

برقرار کردن تعادل بین کار و زندگی برای بسیاری از افراد یک چالش بزرگ است. ایده‌های زیر به شما کمک می‌کنند در این مسیر گام بردارید:

1.ماهیت مشکل چیست و چقدر بزرگ است ؟

قبل از این که بتوانید شرایط را بهتر کنید، باید مشکل را درک کنید.

به مدت یک هفته خاطرات روزانه‌تان را بنویسید و زمانی را که برای هر فعالیت در محیط کار و بیرون از آن می‌گذارید مشخص کنید. این کار یک دیدگاه کلی در مورد وضعیت فعلی تعادل بین کار و زندگی‌تان به شما می‌دهد.

بهتر است فعالیت‌های روزانه مثل رساندن بچه‌ها به مدرسه و تفریحات را از هم جدا کنید.

هشدار! با دیدن نتایج ممکن است شگفت‌زده شوید

یک مطالعه اخیر با استفاده از این تکنیک نشان داد زنانی که تعادل خوب بین کار و زندگی گزارش کرده بودند و زنانی که احساس می‌کردند زمان زیادی را صرف کار می‌کنند در واقع یادداشت‌های بسیار مشابهی داشتند.

در حقیقت، این دو گروه بیشتر از لحاظ برداشت شخصی متفاوت بودند.

وقتی شرکت‌کنندگان متوجه شدند که چقدر وقت آزاد دارند بلافاصله احساس بهتری پیدا کردند.

وقتی درک کنید که زندگی به کار و غیره، وظایف و تفریحات تقسیم می‌شود، می‌توانید تغییرات لازم برای بهبود تعادل را شروع کنید.

2.شناسایی سناریو ایده آل

این فرآیند تا حدودی شبیه به تفکر استراتژیک است. ابتدا باید درک کاملی از وضعیت فعلی و شرایط مورد نظر خود داشته باشید. به زندگی مورد علاقه‌تان فکر کنید.

 • تعادل ایده‌آل بین کار و زندگی شخصی‌تان چگونه است؟
 • دوست دارید زمان‌تان را چطور سپری کنید؟

یک تکنیک بسیار مفید برای این کار ساعت‌ها است.

روی یک ورق کاغذ، یک ساعت برای هفته ایده‌آل و یک ساعت برای روز ایده‌آل در آخر هفته بکشید.

روز را به قسمت‌های مختلف تقسیم کنید تا نشان دهید دوست دارید آن را چطور سپری کنید. برای مثال، چقدر زمان به استراحت، وظایف روزانه و سایر کارهای ضروری ولی کسل‌کننده، کار و موارد دیگر اختصاص می‌دهید.

فعالیت‌های غیرکاری را چه بازی کردن با بچه‌ها باشند یا یادگیری یک زبان جدید، به صورت دقیق مشخص کنید. این تکنیک شما را مجبور می‌کند فعالیت‌های روزانه‌تان را با زمانی که در دسترس دارید تطبیق دهید و بررسی کنید که آیا اهداف‌تان واقع‌گرایانه هستند یا نه.

در صورت تمایل، می‌توانید برای هر روز هفته یک ساعت جداگانه بکشید.

هشدار! در مورد اهدافتان واقع‌گرا باشید. باید گاهی کارهای خسته‌کننده مثل گردگیری یا لباس شستن را انجام دهید.

3.برای رسیدن از حال به آینده به چه تغییراتی نیاز دارید ؟

شرایط فعلی و سناریو ایده‌آل‌تان را در نظر بگیرید و سه تا پنج تغییر کلیدی برای رفتن از حال به آینده پیدا کنید.

برای مثال، اگر متوجه شدید که باید اضافه‌کاری آخر هفته را به یک ساعت محدود کنید، به این منظور چه کاری باید انجام دهید؟

کارهایی که می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 • به همکارانتان بگویید آخر هفته‌ هیچ ایمیلی را نمی‌خوانید.
 • نوتیفیکیشن خارج از دسترس روی ایمیل‌تان قرار دهید تا این موضوع را به دیگران یادآوری کنید.
 • آخر هفته‌ها رایانه و خط کاری‌تان را خاموش کنید. اگر ایمیل‌های کاری را در گوشی همراه شخصی‌تان دریافت می‌کنید، آن را غیرفعال کنید یا یک گوشی دیگر به این کار اختصاص دهید.
  • در مورد هدفی که دارید با خانواده‌تان صحبت کنید تا در صورتی که شما را هنگام خواندن ایمیل‌های کاری ببینند این موضوع را یادآوری کنند.

  اگر بیرون از کار وقت کافی دارید ولی احساس می‌کنید در وظایف روزانه غرق شده‌اید، می‌توانید:

  • در صورت توانایی مالی یک نفر را برای کارهای روزانه خانه استخدام کنید.
  • از همسر یا فرزندانتان درخواست کنید کارهای بیشتری انجام دهند و وظایف را به صورت منطقی تقسیم کنید.
  • یک روز در هفته را به عنوان روز بدون کار خانه در نظر بگیرید.

نکته پایانی

برقرار کردن یک تعادل منطقی بین کار و زندگی امکان‌پذیر است، به این شرط که واقعا قصد انجام این کار را داشته باشید.

قطعا می‌توانید کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرید و برای کارهای موردعلاقه‌تان وقت بگذارید. با این حال، فراموش نکنید که خودتان باید این کار را انجام دهید.

شاید لازم باشد با همکارانتان قاطعانه‌تر رفتار کنید و به‌ویژه نه گفتن را در برابر درخواست‌های دیگران یاد بگیرید. وقتی این تغییرات را ایجاد کنید، احتمالا تعجب می‌کنید که دستیابی به تعادل بهتر بین کار و زندگی چقدر راحت است.