تعادل در فعالیت

داشتن تعادل در تمام جنبه‌های زندگی از جمله کار و تفریح، ورزش و استراحت یا رژیم غذایی و پر خوری آن‌چنان مهم است که اگر فردی زندگی تک بعدی داشته باشد؛ مثلا فقط پر خوری یا فقط کار کند، خیلی زود از روش زندگی خود دل زده می‌شود. فعالیت جسمی یعنی هر نوع حرکت جسمی داوطلبانه که توسط ماهیچه‌های اسکلتی بدن تولید می‌شود و نیاز به صرف انرژی دارد.

همان‌طور که اشاره شد، تعادل در فعالیت‌های روزانه از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر فردی نتواند به آن دست پیدا کند یا دائما در حال شمارش کالری‌ها باشد، گرفتار مشکلات جسمی جدی خواهد شد.

در این مطلب قصد داریم اهمیت تعادل در فعالیت برای لاغر ماندن، مزایای فعالیت و همچنین فواید لاغر شدن را روی جنبه‌های مختلف زندگی بررسی کنیم.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که از نکات مثبت فعالیت و لاغر شدن و ضرورت آن در زندگی اطلاع ندارند، حتما تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

فعالیت چیست ؟

 

فعالیت جسمی شامل تمام فعالیت‌هایی است که یک فرد در طول روز انجام می‌دهد. تمام این فعالیت‌ها بسته به مقدار انرژی مورد نیاز یا همان کالری مصرفی، روی سلامت جسمی و روانی فرد تاثیر می‌گذارند.

با خواندن تعریف فعالیت، حتما در ذهن خود حساب می‌کنید که میزان فعالیت روزانه شما چقدر است و چه مقدار باید افزایش یا کاهش یابد.

اکثر ما می‌دانیم که باید فعالیت جسمی بیشتری در طول روز داشته باشیم. درست همان‌طور که وسایل خانه پس از مدتی بی استفاده ماندن خاک می‌خورند، ماهیچه‌های بدن ما نیز هر چقدر بیشتر بی استفاده بمانند و به کمترین مقدار فعالیت روزانه عادت کنند، شروع ورزش برای ما سخت‌تر خواهد شد.

اما هنگامی که پای عمل و انجام دادن فعالیت‌های فیزیکی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا هر نوع ورزش دیگری به میان می‌آید، برخی افراد تمام مزایای ورزش را فراموش می‌کنند و ادامه دادن به زندگی بدون فعالیت خود را ترجیح می‌دهند.

مزایای داشتن فعالیت روزانه

همان‌طور که اشاره شد، هنگامی که اکثر ما به فعالیت جسمی فکر می‌کنیم، کاهش وزن تنها نکته مثبتی است که به ذهن ما خطور می‌کند.

اما بهتر است بدانید که تعادل در فعالیت، فقط به معنای لاغر شدن نیست و مزایای بسیار زیاد دیگری نیز دارد. در ادامه به مهم‌ترین تاثیرات مثبت این امر مهم در زندگی اشاره خواهیم کرد.

  • وضعیت ذهنی سالم‌تر
  • کاهش خطر حمله قلبی
  • مدیریت بهتر وزن
  • داشتن سطح کلسترول خون پایین‌تر
  • داشتن فشار خون پایین‌تر
  • کاهش خطر ابتلا به دو نوع دیابت و سرطان خون
  • داشتن استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل قوی‌تر
  • داشتن احساس بهتر؛ یعنی پر انرژی‌تر و حالت روحی بهتر
  • داشتن خواب بهتر

وضعیت ذهنی سالم تر

تعداد زیادی از تحقیقات نشان داده‌اند که ورزش، میزان استرس روزانه را که در واکنش به تعداد زیادی از مشکلات و مسائل روزمره ایجاد می‌شود، کاهش می‌دهد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که روزانه مشغله‌های بسیار زیادی دارند، نمی‌دانند به کدام یک رسیدگی کنند و در نتیجه دچار اضطراب و استرس می‌شوند، داشتن حداقل نیم ساعت فعالیت روزانه کمک زیادی به شما می‌کند.

کاهش وزن

در بالا نیز اشاره کردیم تعداد زیادی از افراد ورزش و فعالیت روزانه را به دلیل لاغر شدن و کاهش وزن انتخاب می‌کنند. کاهش وزن که جزو مهم‌ترین فواید فعالیت جسمی است، از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند.

کاهش وزن و دستیابی به یک هیکل خوش فرم، مزایای بسیار زیاد دیگری هم دارد که در ادامه مطلب تعدادی از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

مزایای کاهش وزن

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند حالا که فعالیت روزانه را در برنامه روزانه خود جای داده‌اند و در حال کم کردن وزن هستند، چه تغییری در زندگی آن‌ها به وجود خواهد آمد.

در ادامه تعدادی از مهم‌ترین تاثیرات مثبتی را که کاهش وزن و لاغری برای شما به ارمغان می‌آورد بررسی می‌کنیم.

در امان بودن از حساسیت فصلی

اگر در فصل‌های بهار و پاییز گرفتار حساسیت فصلی می‌شوید و مدام در حال عطسه و سرفه کردن هستید، انجام فعالیت روزانه و کاهش وزن می‌تواند به کم شدن نشانه‌های حساسیت کمک کند. این موضوع به این دلیل است که اضافه وزن می‌تواند غدد فوق کلیه و سیستم تنفسی را تحت فشار قرار دهد و در نتیجه باعث تشدید علائم آلرژی شود.

غذاها خوش طعم تر خواهند شد

بر اساس تحقیقاتی که دانشگاه استنفورد انجام داده است، افراد دارای اضافه وزن نسبت به افراد لاغرتر، حساسیت کمتری نسبت به طعم غذا دارند.

کاهش مقدار داروها

پیش‌تر ذکر شد که داشتن فعالیت جسمی و در نتیجه کاهش وزن، تاثیرات زیادی روی سلامت جسمی و روحی افراد دارد.

اما آیا می‌دانستید که با کم کردن وزن، ممکن است میزان داروهای مصرفی شما کاهش یابد؟ به عبارت دیگر شما می‌توانید با مشورت پزشک، مقداری از داروهای خاص را کم کرده و حتی بعضی از آن‌ها را حذف کنید.

پیشرفت وضعیت حافظه

اگر به خاطر سپردن نام افراد برای شما کار بسیار سختی است، احتمالا اضافه وزن شما دلیل این اتفاق است. تحقیقات نشان داده‌اند که حافظه افراد و توانایی به خاطر سپردن نام‌ها و اتفاقات دیگر، با کاهش وزن بهبود خواهد یافت.

چگونه در فعالیت روزانه به تعادل برسیم ؟

برای پاسخ دادن به این سوال، بهتر است ابتدا مشورتی با پزشک تغذیه خود داشته باشید که با توجه به قد و وزن و هدف شما از ورزش، میزان فعالیت شما را تعیین کند.

اما به‌طور کلی، متخصصان تغذیه و محققان توصیه می‌کنند که هر فرد بالغ باید در طول روز حداقل 30 دقیقه فعالیت جسمی داشته باشد.

شما با تنها 30 دقیقه فعالیت در طول روز، به سلامت جسمی دستیابی پیدا می‌کنید و خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را در خود کاهش می‌دهید. دقت کنید که برای دستیابی به یک اندام زیبا، بهتر است در این میزان ورزش زیاده روی نکنید؛ زیرا زیاده‌روی در فعالیت جسمی ممکن است خطرات جدی را به همراه داشته باشد.

به تدریج , میزان فعالیت خود را کاهش دهید

هنگامی که روزانه 30 دقیقه ورزش را در برنامه روزانه خود جای دادید، بدن شما پس از مدتی به این مقدار عادت خواهد کرد.

به همین دلیل، باید در آن تغییر ایجاد کنید تا بدن شما دوباره به چرخه کاهش وزن برگردد. شما برای ایجاد تغییر، می‌توانید شدت و مدت زمان ورزش را افزایش دهید یا به‌طور کلی نوع دیگری از ورزش را آغاز کنید.

سخن نهایی

هنگامی که صحبت از داشتن زندگی سالم و البته یک اندام متناسب و خوش فرم می‌شود، توجه به میزان فعالیت روزانه از اهمیت زیادی برخوردار است.

شما برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف و کاهش وزن، حتما باید یک برنامه فعالیت روزانه مناسب داشته باشید. همچنین می‌توانید پس از رسیدن به وزن مورد نظر، از مزایایی مانند در امان بودن از حساسیت فصلی و خوشمزه‌تر شدن غذاها بهره‌مند شوید.