تعادل متابولیکی

احتمالا با افراد زیادی برخورد کرده‌اید که اضافه وزن خود را ناشی از متابولیسم آهسته می‌دانند. اگرچه تعادل متابولیکی با تناسب اندام در ارتباط است، متابولیسم کند به ندرت تنها دلیل اضافه وزن محسوب می‌شود.

با این حال، متابولیسم یکی از عوامل تاثیرگذار روی وزن است و نمی‌توان نقش آن را نادیده گرفت. در ادامه آن را بیشتر توضیح می‌دهیم.

متابولسیم چیست ؟

متابولیسم به تمامی فرآیندهای بیوشیمیایی در بدن اشاره می‌کند که برای زنده ماندن ضروری هستند. بدن شما در هر ثانیه دچار تغییرات بیوشیمیایی و فرآیندهای تخریب و بازسازی می‌شود که نتیجه آن اجرای عملکردهای حیاتی بدن است.

واکنش‌هایی که با هدف سازندگی و رشد و نمو در بدن رخ می‌دهند واکنش‌های آنابولیسم و مجموعه واکنش هایی که موجب تخریب مواد غذایی‌، سلول‌ها و بافت‌ها می‌شوند واکنش‌های کاتابولیسم نام دارند. متابولیسم در حقیقت مجموعه ای از واکنش‌های آنابولیسم و کاتابولیسم است و بر هم خوردن تعادل آن تاثیرات منفی مختلفی روی بدن می‌گذارد.

در یک تعریف دیگر، متابولیسم به مجموعه‌ای از واکنش‌های شیمیایی در یک موجود زنده گفته می‌شود که انرژی لازم را برای زندگی ایجاد می‌کنند. به عبارت دیگر، متابولیسم سرعت مصرف انرژی یا سوزاندن کالری توسط بدن است.

به‌طور کلی، بسیاری از فرآیندهای ابتدایی در بدن به متابولیسم نیاز دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • تمامی فرآیندهای رشد
 • اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها
 • فرآیندهای سم‌زدایی در کبد
 • فرآیندهای بهبود و ترمیم

عوامل موثر بر متابولیسم

مطالعات نشان می‌دهد تعادل متابولیک برای رسیدن به تناسب اندام و حفظ آن ضروری است. متابولیسم تا حدودی ژنتیکی است و برخی از افراد خوش‌شانسی که ژن متابولیسم سریع‌تر را به ارث می‌برند می‌توانند بیشتر از دیگران غذا بخورند و نگران افزایش وزن نباشند.

با این حال، عوامل مختلف دیگری روی سرعت متابولیسم بدن تاثیرگذار هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

سن و جنسیت

تحقیقات نشان می‌دهد مردان به‌طور کلی متابولیسم سریع‌تری دارند. با این حال، سرعت متابولیسم در تمام افراد با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند.

وضعیت جسمانی

گاهی بیماری‌ها یا داروهای مصرفی خاص سرعت متابولیسم را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای مثال، مقاومت در برابر انسولین، پرکاری یا کم‌کاری تیروئید و بعضی از داروهای ضد افسردگی و کنترل فشار خون با اختلال در تعادل متابولیکی و افزایش وزن در ارتباط هستند.

سطح ویتامین دی

وقتی صحبت از ویتامین دی می‌شود، معمولا به یاد سلامت استخوان‌ها و روحیه خوب می‌افتیم. با این حال، ویتامین دی می‌تواند روی متابولیسم و تغییر وزن تاثیرگذار باشد.

یائسگی

یائسگی به دلیل کاهش دادن سطوح استروژن می تواند توانایی کالری سوزی بدن را کاهش دهد. علاوه بر این، زنانی که یائسه می‌شوند بیشتر در معرض افزایش چربی شکم هستند که روی سرعت متابولیسم تاثیرگذار است.

ساختار بدن

افرادی که جثه بزرگ‌تری دارند در مقایسه با دیگران متابولیسم سریع‌تری دارند. علاوه بر این، حجم عضلات بدن نیز یکی از عوامل تاثیرگذار روی سرعت متابولیسم است. بنابراین هر چقدر بدن عضلانی‌تر باشد، سرعت متابولیسم آن بالاتر خواهد بود.

روش‌های دستیابی به تعادل 

شاید به هر دلیلی سرعت متابولیسم بدن شما کند باشد. اگرچه بعضی از عوامل تاثیرگذار روی متابولیسم مثل سن و جنسیت قابل تغییر نیستند، با چند راهکار ساده می‌توانید متابولیسم بدن‌تان را بهبود ببخشید.

ورزش منظم

یکی از روش‌های ساده تقویت متابولیسم ورزش مداوم است. با یک ورزش ساده روزانه مثل پیاده‌روی می‌توانید به راحتی متابولیسم بدن‌تان را افزایش دهید.

علاوه بر این، تمرین‌های عضله‌سازی باعث می‌شوند بدنتان حتی هنگام استراحت نیز کالری بیشتری مصرف کند و به این ترتیب تعادل متابولیکی آن حفظ شود.

توجه به کالری مصرفی روزانه

مصرف کالری بیش از حد منجر به افزایش وزن می‌شود. از طرف دیگر، اگر کالری کافی به بدن نرسد متابولیسم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، برای دستیابی به تعادل متابولیکی باید به حجم کالری مصرفی روزانه خود دقت کنید.

کالری مورد نیاز روزانه به قد، وزن، میزان فعالیت روزانه و عوامل دیگر بستگی دارد.

غذا خوردن در ساعت‌های مشخص

یکی از روش‌های ساده حفظ تعادل متابولیکی غذا خوردن در ساعت‌های مشخص است. اگر در یک وعده کالری زیادی مصرف کنید و سپس مدت طولانی چیزی نخورید، بدن‌تان آهسته‌تر کالری می‌سوزاند و چربی بیشتری ذخیره می‌کند.

در حالت ایده‌آل، باید سه وعده غذایی در روز بخورید و میان‌ وعده‌های کم کالری مصرف کنید.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب به میزان کافی برای حفظ سلامت بدن و متابولیسم بهینه ضروری است. تحقیقات نشان می‌دهد نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در طول روز به حفظ تعادل متابولیکی و کاهش وزن کمک می‌کند. بدن برای سوزاندن کالری به آب نیاز دارد. بنابراین، حتی اگر کمی دچار کم‌آبی شوید، ممکن است سرعت متابولیسم بدنتان کاهش پیدا کند.

خوردن غذاهای حاوی ویتامین ب

ویتامین‌های گروه ب، به ویژه ویتامین ب ۱ (تیامین)، ب ۲ (ریبوفلاوین) و ب ۶ (پیرودوکسین) نقش حیاتی در سرعت متابولیسم ایفا می‌کنند.

بعضی از غذاهای حاوی ویتامین‌های گروه ب عبارتند از:

 • موز
 • تخم مرغ
 • پرتقال
 • لوبیا سبز
 • اسفناج
 • کره بادام زمینی

مزایای تعادل

تعادل متابولیکی برای سلامت و نشاط ضروری است. اختلالات متابولیکی معمولا منجر به افزایش وزن ناخواسته و بیماری‌هایی از جمله دیابت و سکته قلبی می‌شوند.

تغییر عادت غذایی، ورزش و عوامل دیگر می‌تواند متابولیسم را به حالت اولیه سالم خود برگرداند. این مساله به نوبه خود روی وزن بدن تاثیر می‌گذارد و به درمان و پیشگیری از اختلالات متابولیکی کمک می‌کند.

از مهم‌ترین مزایای تعادل متابولیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت و حفظ سلامتی
 • بهبود خواب، نشاط و عملکرد فیزیکی
 • افزایش انعطاف‌پذیری در زندگی روزمره و کار
 • تنظیم سطح اسیدیته و قلیایی
 • کمک به رسیدن به وزن دلخواه و حفظ آن
 • بهبود کیفیت زندگی

سخن پایانی

وقتی صحبت از وزن و تناسب اندام می‌شود، نمی‌توان نقش تعادل متابولیکی را نادیده گرفت. تعادل در تمامی جنبه‌های زندگی نقش مهمی ایفا می‌کند و متابولیسم نیز از این مساله مستثنی نیست.

متابولیسم به زبان ساده به معنی سرعت تبدیل کالری به انرژی در بدن است. متابولیسم را می‌توان به دو دسته واکنش تقسیم کرد: کاتابولیسم به معنی تجزیه مولکول‌ها برای ایجاد انرژی و آنابولیسم به معنی سنتز مواد مورد نیاز بدن.

سرعت متابولیسم به عوامل زیادی بستگی دارد که بعضی از آن‌ها قابل تغییر نیستند. با این حال، روش‌های ساده‌ای برای افزایش سرعت متابولیسم که با کمک آن‌ها می‌توانید به وزن‌ دلخواه خود برسید و تناسب اندام‌تان را حفظ کنید.