سیگنال های وزن متعادل

سبزیجات و همبرگر

بسیاری از افراد خود را تحت رژیم های متعدد قرار می دهند به این امید که این رژیم قبل از اینکه دوباره رها شود و شما به نقطه اول برگردید، “همان رژیم کارساز” باشد. اگر وزن متعادل خود را بشناسید کارتان راحت تر خواهد بود.

 

وقتی انرژی یا غذایی که به بدن خود می دهید را محدود می کنید،  مطمئناً می توانید به راحتی وزن کم کنید. اما با گذشت زمان، بدن شما عملکرد مطلوبی نخواهد داشت. درست مثل ماشین، که نمی تواند خالی کار کند، بدن شما هم نمی تواند بدون غذا کار کند. در نهایت، احساس گرسنگی بر شما غلبه می کند و وزنی را که از دست داده‌اید باز می‌گردانید، احتمالاً حتی بیشتر، زیرا کم‌خوری می‌تواند متابولیسم شما را کاهش دهد.

 

در حالی که رژیم دارید، بدن شما در حال مبارزه برای ماندن در نقطه تعیین شده یا وزن مناسب شماست.

بر اساس تئوری نقطه تنظیم، شما باید وزنی داشته باشید که بدن شما در آن بهترین عملکرد را دارد. در تئوری، شما باید بتوانید وزن تعیین شده خود را بدون زحمت با داشتن یک سبک زندگی متعادل و سالم حفظ کنید. وزن تعیین شده شما نیازی به محرومیت یا حذف گروه های غذایی ندارد بلکه در عوض، با توجه به سیگنال‌های گرسنگی که دریافت می کنید غذاهای متعادل و نرمال مغذی و سالم نیاز دارید.

 

اینکه به خود اجازه دهید نقطه وزنی‌ مناسب خود را پیدا کرده و حفظ کنید، اولین گام برای رسیدن به وزن‌ ایده آل شماست. برای افرادی که رژیم های مزمن دارند(کسی که رژیم مزمن دارد به طور مداوم انرژی دریافتی را برای حفظ وزن متوسط یا کمتر از میانگین محدود می‌کند) تغییر ذهنیت ظریفی لازم است تا تعادل شخصی خود را بین سبک زندگی سالم و لذت بردن از زندگی خود بیابند. متعهد شدن به عادات سالم، اما نه بیش از حد محدود کننده، از جمله خوردن غذاهای مغذی و یک برنامه ورزشی مداوم، اولین قدم عالی در جهت درست است. با گذشت زمان، بدن شما شروع به هوس کردن غذای سالم و حرکت برای حفظ وزنی که برای شما مناسب است می کند.

 

در تلاش برای سلامتی و داشتن بهترین احساس در پوست خود، مهم است که به دنبال این نشانه ها باشید تا بدانید به وزنی شاد و سالم و ایده آل رسیده اید.

 

  1. احساس خوبی دارید.

 

اولین نشانه شما مبنی بر اینکه به وزن ایده آل رسیده اید باید در احساس شما باشد نه عدد روی ترازو. وزن شما تنها نشانه کوچکی از سلامت و تندرستی کلی شما است.

 

وقتی انرژی کافی دارید تا سبک زندگی پرمشغله خود را حفظ کنید، در ساعت 3 بعد از ظهر از خستگی بیحال نمی شوید  و می توانید در فعالیت هایی که دوست دارید شرکت کنید، به احتمال زیاد به وزنی رسیده اید که احساس خوبی در بدن شما ایجاد کند. این به این دلیل است که یک رژیم غذایی مغذی با ورزش متوسط ​​به حفظ وزن سالم و ارتقای سلامتی کمک می کند.

وزن یک فاکتور سلامت فردی است. هر بدن در وزن متفاوتی به طور مطلوب کار می کند، بنابراین مهم است که هنگام کشف وزنی که در آن بهترین احساس را دارید از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید.

 

  1. شما می توانید کیک بخورید و از آن لذت ببرید.

 

اگر به یک برنامه ریزی دقیق و کلی کالری شماری برای حفظ وزن نیاز دارید، یعنی هنوز وزن شاد شما دور از دسترس است. (مثلاً اندازه گیری دقیق کالری یا گرم پروتئین یا چربی مصرفی)، در این حالت شما سیگنال‌ های نیاز غذایی بدن خود را دنبال نمی‌کنید. شما از یک رژیم غذایی تجویزی پیروی می کنید و رژیم غذایی به شما کمک نمی کند به وزن تعیین شده خود برسید.

 

از سوی دیگر، وقتی می‌توانید غذاهای مغذی را مطابق با نشانه‌های گرسنگی و سیری بدن خود بخورید، به طور آگاهانه غذا می‌خورید، به بدن خود کمک می‌کنید وزنی را حفظ کند که برای نیازهای سبک زندگی شما مناسب است. دو مولفه اصلی غذا خوردن به صورت آگاهانه، احترام به گرسنگی و گوش دادن به هوس است. طبق این سیگنال‌ها، خوردن هر چند ساعت یک‌ بار در طول روز، به بدن شما اجازه می‌دهد تا در استفاده از سوختی که فراهم می‌کنید، احساس امنیت کند. این عمل ساده “حالت گرسنگی” را که بدن شما در هنگام رژیم غذایی سخت تحمل می کند، از بین می برد.

 

علاوه بر این، زمانی که غذاهایی را که برایتان جذاب‌تر است می‌خورید، به راحتی می‌توانید با یک وعده کوچک‌تر سیر شوید. تصور کنید که یک تکه کیک شکلاتی لذیذ می خورید. چند لقمه ممکن است رضایت‌بخش‌تر باشد، زیرا می‌دانید همیشه می‌توانید برای چیزهای بیشتری برگردید. این احساس را با یک سبک رژیم غذایی محدود از غذا خوردن مقایسه کنید که در آن فقط به خودتان اجازه میدهید سالاد و سبزیجات بخارپز شده بخورید. ناگهان ممکن است همان کیک شکلاتی به دلیل محرومیت شما را هول می کند و شما پرخوری می کنید.

 

با وزن دلخواه تان، می‌توانید غذاهایی را که دوست دارید به طور منظم  بدون استرس بخورید و لذت ببرید. همه این ها بخشی از آزاد کردن ذهن شما و ایجاد رابطه سالم تر با غذا است. شاید غیر منطقی به نظر برسد، اما وقتی مطمئن هستید که از یک تکه کیک تولد لذت می برید بدون اینکه بعد از آخرین لقمه خود در احساس گناه فرو بروید، به احتمال زیاد در یک مکان قابل کنترل در سفر کاهش وزن خود هستید که در آن غذا شما را تعریف نمی کند و می توانید احساس رضایت و سلامتی داشته باشید.

 

  1. به خاطر غذا استرس نداشته باشید.

 

غذا خوردن باید بخشی لذت بخش از زندگی شما باشد. با این حال، انتخاب ‌هایی را که در زندگی انجام می‌ دهید نباید تحت کنترل غذا باشد یا موجب افزایش سطح استرس شما شود.

 

نهادینه کردن و درک این موضوع که غذا نباید زندگی شما را کنترل کند، می تواند برای اکثر رژیم گیرندگان کار دشواری باشد. در حین رژیم گرفتن، داشتن یک مدل برای ‌یادگیری و تمرین نحوه غذا خوردن و ارتباط با غذا بسیار مهم است. ممکن است شما با دقت  برای هر لقمه غذایی را که قرار است برای آن روز بخورید، نقشه کشیده باشید یا دائما به این فکر کنید که چگونه می خواهید یک مهمانی را سپری کنید.

 

با وزن متعادل خود، می توانید از ذهنیت رژیم غذایی فرار کنید و دیگر نیازی به نگرانی بخاطر وزنتان در مورد اینکه وعده غذایی بعدی شما کجا، چه و چه زمانی خواهد بود، ندارید. این امر به ویژه در موقعیت‌های اجتماعی شدیدتر است: لذت بردن از وعده‌های غذایی برنامه‌ریزی نشده می‌تواند لحظه‌ای کلیدی باشد که متوجه می‌شوید به وزنی رسیده‌اید که می‌توانید آرامش داشته باشید و فقط خودتان باشید.

چنگال و متر

  1. نیازی به وزن کردن هر روز احساس نمی کنید.

 

هنگام تلاش برای کاهش وزن، استفاده از ترازو به صورت هفتگی مفید است. با این حال، هنگامی که به هدف خود رسیدید، وزن کردن هفتگی خود ممکن است بیشتر یک کار وسواس گونه باشد که در صورت وجود نوسانات در ترازو، احتمالاً با پیامدهای عاطفی منفی همراه است. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد که نظارت بر خود برای حفظ کاهش وزن مفید است، زمانی که در وزن متعادل و مناسب خود هستید نظارت کمتری لازم است.

 

هنگامی که در شرایط فعلی خود احساس راحتی می کنید، انرژی برای حفظ فعالیت های روزانه و سایر علاقمندی های خود دارید، وزن واقعی شما چندان مهم نیست. عدد روی ترازو فقط تصویری کوچک از سلامت و رفاه کلی شما را نشان می دهد که اکنون کاملاً کنترل آن را دارید. در حال حاضر، تمرکز بر سایر پارامترهای سلامتی، مانند سطح انرژی و خلق و خوی شما، می تواند نشانگر بهتری از نحوه حفظ سبک زندگی جدید شما باشد.

 

  1. شما بیشتر به بخش های دیگر زندگی خود اهمیت می دهید.

 

چه برای ارتقای شغلی خود در محل کار تلاش کنید یا برای تعطیلات بعدی خود برنامه ریزی کنید، احساس رضایت از وزن سالم شما فضای ذهنی را آزاد می کند تا بتوانید از بقیه زندگی خود بیشتر لذت ببرید.

 

اغلب اوقات وقتی نگران کاهش وزن هستید، افکار شما درگیر غذا، ورزش، آبرسانی و داشتن یک سبک زندگی سالم است. وقتی بتوانید با اطمینان وزن خود را به راحتی حفظ کنید، زمان و انرژی بیشتری برای مراقبت از هر چیز دیگری در زندگی خود خواهید داشت.

 

ممکن است زمان بیشتری برای انجام کارهایی که دوست دارید پیدا کنید، از نظر عاطفی و همچنین جسمی از خود مراقبت کنید و رابطه بهتری با عزیزان خود ایجاد کنید. به علاوه، وقتی نگران اندازه بدن خود نیستید، می توانید بر دوست داشتن خود برای آنچه هستید تمرکز کنید.

 

وزن متعادل شما عدد خاصی نیست. برای شما، می تواند 10 کیلو سنگین تر، 5 کیلو سبک تر یا 20 کیلو بیشتر باشد. عدد هر چه که باشد مهم تر از احساس خوب شما نیست، احساس خوبی که شما هنگام رسیدن به وزنی دارید که در آن از زندگی خود لذت میبرد و با سبک عالی و متعادل غذایی و ورزش، بدون وسواس در مورد غذا زندگی می کنید.