فرم بدنی شما چه شکلی است؟

دو زن با دوظرف غذا

 

اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، شناخت توده بدون چربی بدنتان بسیار مهم است. با شاخص  توده بدون چربی بدن (LBM) می­توانید میزان عضله ­ای را که از دست می­ دهید نظارت کنید. اگر فقط عضله را از دست می­ دهید، تأثیر رژیم غذایی شما ممکن است بسیار ناامید کننده باشد، زیرا از دست دادن عضله اغلب منجر به ظاهر ناخوشایند می­شود. برای شناخت فرم بدنی بانوان با ما همراه باشید.

از سوی دیگر تفاوت در تیپ بدنی برای زنانی که قصد لاغری دارند اهمیت زیادی دارد. معمولا شکل بدن زنان در یکی از هفت نوع زیر طبقه بندی می­شود. طبیعتاً همه زنانی که در یک دسته قرار می­گیرند یکسان نیستند.

  • ساعت شنی (Hourglass): این فرم بدن متعادل و هماهنگ است. سینه و باسن متناسب و متعادل هستند و کمر به وضوح مشخص است.
  • ساعت شنی تاپ (Top hourglass): شبیه ساعت شنی معمولی با کمری زیبا است. سینه شما به وضوح بزرگتر از باسن شما است.
  • ساعت شنی پایینی(Bottom hourglass): این تیپ بدنی مانند ساعت شنی بالایی کمر مشخصی دارد. سینه شما از باسن کوچکتر است.
  • قاشقی(Spoon): اگر قاشقی هستید، باسن شما بسیار بزرگتر از سینه شماست. باسن شما ظاهری قفسه مانند دارد و کمری کاملا مشخص دارید.
  • مثلث (Triangle): مثلث­ها دارای بالاتنه باریک و باسن پهن هستند (معمولاً پهن­تر از شانه­ها). کمر آنها به وضوح برجسته نیست.
  • مثلث معکوس(Inverted triangle): مثلث­های معکوس دارای کمر ظریف و بدنه بالایی نسبتا بزرگتر هستند. سینه و شانه­های شما بسیار پهن و باسن شما باریک است.
  • مربع مستطیل(Rectangle): این یک تیپ بدنی پسرانه است – اندازه باسن، کمر و سینه شما تقریباً یکسان است. بدن شما متناسب و از نظر ظاهری ورزشی است.

یک مرد و یک زن در حال ورزش

آرتابالانس با یک رژیم غذایی سالم و تمرینات منظم قلبی و قدرتی همراه با ایجاد ذهنی آرام به شما کمک می­کند تا شکل بدن شما با کاهش وزن تغییر ­کند. با دانستن شکل بدن انتخاب­های آگاهانه هنگام لباس پوشیدن یا خرید لباس مطمئناً شما را فردی با اعتماد به نفس و زیباتر می­کند!

رایج­ترین شکل بدن حالت مربع مستطیل یا همان مستطیل است که 46 درصد از زنان را تشکیل می­دهد. مستطیل به زنی گفته می­شود که کمرش کمتر از 22 سانتی­متر از باسن یا سینه آنها کوچکتر است.

در رده بعد شکل بدن قاشقی است که باسن آنها 5 سانتی­متر یا بیشتر بزرگتر از سینه آنهاست. اینها تقریباً 20 درصد از جمعیت زنان را تشکیل می­دهند.

در رده سوم مثلث­های معکوس هستند که حدود 14 درصد از جمعیت را تشکیل می­دهند. اینها زنانی هستند که سینه آنها 7 سانتی­متر یا بیشتر از باسنشان بزرگتر است. در نهایت ساعت شنی، زنانی هستند که باسن و سینه تقریباً مساوی با کمر باریکتر دارند. این زنان حدود 8 درصد را تشکیل می­دهند.

با بالا رفتن سن یک زن، غلظت هورمون­ها در بدن او تغییر می­کند و باعث تغییر شکل بدن او می­شود. اولین تغییرات در دوران بلوغ رخ می­دهد. پسران و دختران پیش از بلوغ نسبت دور کمر به باسن مشابهی دارند، اما مقادیر زیاد استروژن تولید شده در شروع بلوغ باعث می‌شود باسن‌های زن بزرگ شده و سینه‌ها رشد کنند. استروژن همچنین باعث ذخیره چربی در ران و باسن می­شود. بارداری باعث می­شود سطح استروژن دوباره افزایش یابد و باعث بزرگ شدن سینه ها شود، اگرچه این حالت معمولاً پس از بارداری معکوس می­شود. در شروع یائسگی، کاهش سطح استروژن باعث کوچک شدن سینه‌های زن و همچنین توزیع مجدد چربی به کمر یا شکم می‌شود.

پس از اتمام دوران بلوغ، تغییر شکل بدن تا حد زیادی غیرممکن است – ساختار استخوانی و تناسبات شما عمدتاً مشخص است. با این حال تغییراتی وجود دارد که می­توان ایجاد کرد. اگر شما یک زن قبل از شروع دوران یائسگی هستید، افزایش یا از دست دادن چربی، ران­ها و باسن شما را تغییر می­دهد، یا اگر مرد یا زن پس از دوران یائسگی هستید، اندازه کمر و شکم شما تغییر می­کند. افزایش توده عضلانی راه دیگری برای تغییر شکل است – با هدف قرار دادن گروه‌های عضلانی خاص می‌توانید آن‌ها را برجسته کنید.

 

سوال مهم: آیا با کاهش وزن، فرم بدن شما تغییر می­کند؟

بله، در آرتابالانس با یک رژیم غذایی سالم و تمرینات منظم قلبی و قدرتی همراه با ایجاد ذهنی آرام به شما کمک می­کند تا شکل بدن شما با کاهش وزن تغییر ­کند. اگر شما زن هستید، بدن شما به طور طبیعی به دلیل استروژن موجود در بدن، وزن را روی ران­ها و باسن شما ذخیره می­کند. با کاهش وزن، این نواحی لاغرتر می­شوند. اگر مرد هستید، بدن شما چربی خود را روی شکم ذخیره می­کند. کاهش وزن می­تواند به شما کمک کند شکل شکم خود را تغییر دهید.

عدد صفر یا سایز صفر اندازه لباس زنانه در سیستم اندازه لباس ایالات متحده است. این اندازه متناسب با اندازه‌های سینه/کمر/ باسن در هر جایی بین 76 56 81 سانتی‌متر تا 90 71.5 90 سانتی‌متر، بسته به استایل و مدل است.