نسبت دور کمر به باسن (Waist to Hip ratio)

یک زن با خوراکی

 

نسبت دور کمر به باسن برای اندازه گیری چاقی استفاده می­شود. WHO بیان می­کند که چاقی شکمی به عنوان نسبت کمر به باسن برای مردان بالای 0.90 و برای زنان بالاتر از 0.85 یا شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از 30 تعریف می­شود. نسبت دور کمر به باسن، به طور کلی، شاخص یا معیاری برای سلامتی و خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت، آسم یا بیماری آلزایمر است. با اندازه ­گیری نسبت دور شکم به باسن می­توان سه شکل از بدن را مشخص کرد: شکل گلابی، شکل سیب، شکل آواکادو. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بدن‌های «سیبی‌شکل» دارند (با وزن بیشتری در اطراف کمر) نسبت به افرادی که بدن «گلابی‌شکل» دارند و وزن بیشتری در اطراف باسن دارند، با خطرات سلامتی بیشتری روبرو هستند.

 

شکل گلابی (خطر کم برای سلامتی)

اگر گلابی شکل هستید، بیشتر وزن خود را در ران­ها ­و باسن خود حمل می­کنید. ذخیره چربی در نیمه پایینی شما در واقع محل سالم­تری برای تجمع چربی است. تحقیقات نشان می­دهد که ذخیره چربی در اینجا ممکن است در واقع از شما در برابر بیماری های قلبی عروقی محافظت کند. در یک مطالعه بر روی 1356 زن 60 تا 85 ساله، محققان دانمارکی دریافتند افرادی که چربی بیش از حد در بازوها، پاها و باسن داشتند نسبت به افرادی که بیشترین چربی را در ناحیه شکم و دیگر قسمت های مرکزی بدن ذخیره کرده بودند، آترواسکلروز (سخت شدن شریان ها) کمتری داشتند.

 

شکل سیب (خطر سلامتی بالا)

افرادی که سیبی شکل هستند و تمایل دارند وزن بیشتری را در اطراف کمر خود حمل کنند (که معمولاً به آن «شکم گلدان» گفته می­شود) نسبت به افراد گلابی شکل بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری­های مرتبط با سبک زندگی مانند بیماری قلبی و دیابت هستند. با این حال، یک مطالعه در سال 2011 روی 220000 نفر که در The Lancet منتشر شد، افزایش خطر را پیدا نکرد.

 

شکل آواکادو ( خطر سلامتی متوسط)

زنی با ترازو

نکات مهم

الف) شما باید بپذیرید که هیچ راهی برای تغییر محل ذخیره چربی در بدن وجود ندارد – ژنتیک شما این را تعیین می­کند. اگر الان یک سیب هستید، همیشه یک سیب خواهید ماند، حتی اگر چند کیلو اضافه وزن کم کنید. کاهش وزن ممکن است شکل بدن شما را تغییر ندهد، اما سایز شما را کاهش می­دهد.

ب) کرانچ یا همان دراز نشست، ممکن است عضلات شکم را هدف قرار دهد، اما چربی شکم را نمی­سوزاند. بهترین راه برای خلاص شدن از شر چربی – مهم نیست در کجای بدن شما باشد – ورزش منظم قلبی و یک رژیم غذایی سالم است. تمرینات هوازی چربی را از سراسر بدن می­سوزاند. اما اگر در نواحی خاصی از بدن چربی انباشته دارید ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا چربی آن ناحیه خاص از بین برود. باید صبور باشید و با دستیابی به وزن سالم خطر ابتلا به مشکلات سلامتی آینده را کاهش خواهید داد.

ج) در نهایت، از تمرینات قدرتی نترسید. این یک تصور غلط رایج است (مخصوصاً در بین زنان) که تمرینات قدرتی باعث افزایش وزن شما می­شود. برخی فکر می­کنند تمرینات قدرتی نباید باعث می­شود ران‌های آنها بزرگ‌تر به نظر ‌برسد. این غلط است. در واقع، خانم‌ها با تمرینات قدرتی عضله کسب می­کنند به جای اینکه حجم بدن آنها افزایش یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان می‌توانند تا 30 درصد عضله بدون چربی اضافه کنند و در نهایت لاغرتر به نظر برسند.

آرتابالانس با یک برنامه کامل تمرینات قلبی و قدرتی، همراه با یک رژیم غذایی سالم، به کاهش کلی چربی کمک می­کند. مهم نیست که چه شکلی دارید، حفظ وزن سالم خطر ابتلا به بیماری­های مرتبط با چاقی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

یکی دیگر از روش‌های اندازه‌گیری چاقی، دور کمر مطلق بالای ۱۰۲ سانتی‌متر در مردان وبالای 88 سانتی‌متر در زنان است. به طور کلی اندازه کمر سالم به قد شما بستگی دارد، اما اگر کمر شما به عنوان یک زن از80 سانتی‌متر یا در یک مرد از 94 سانتی‌متر بیشتر شود، باید بدون توجه به قد یا شاخص توده بدنی خود، وزن کم کنید.