چرا با وجود رعایت محاسبات کالری باز هم وزن کم نمیکنم؟

چرا با وجود رعایت کالری باز هم وزن کم نمیکنم ؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که افراد می‌پرسند این است:

“من کالری دریافتی و محاسبات کالری خود را به صورت دقیق دنبال کرده‌ام. اما آنطور که باید وزن کم نمی کنم. چرا این کار نمی کند!؟”

آنچه مرسوم است این است که کاهش کالری دریافتی به میزان 500 کالری در روز باید منجر به کاهش حدود نیم کیلوگرم چربی در هفته شود.

اما موضوع به این سادگی نیست. این نظریه چندان درست نیست. سوخت و ساز بدن ما خیلی زود خودش را با شرایط سازگار می‌کند. همانطور که کمتر غذا می‌خورید، سوخت و ساز شما کند می‌شود و تعادل کالری به هم می‌خورد.

برنامه آرتابالانس براساس دانش روز ماهیت تطبیقی سوخت و ساز بدن را لحاظ می‌کند و اطلاعات دقیق‌تری به شما می‌دهد مبنی بر اینکه چقدر باید کار کنید و چه مدت طول می‌کشد تا به اهداف خود برسید.

برای اینکه بفهمید برنامه ارتابالانس چگونه کار می‌کند به مثال زیر دقت کنید:

مریم 40 سال سن دارد، قدش ۱۶۶ سانتی‌متر است و وزنش ۸۴ کیلوگرم است، سطح فعالیت بسیار پایینی در محل کار دارد و سطح فعالیت ورزشی متوسطی دارد.

در ارتابالانس ابتدا وزن متناسب فرد محاسبه می‌شود. وزن متناسب مریم ۶۵ کیلوگرم است.

حال فرض کنید مریم می‌خواهد در عرض یکسال بدون هیچ نوع ورزشی به وزن متناسب خود برسد.

با محاسبات، مقدار کالری لازم برای مریم برای اینکه وزن ۸۴ کیلوگرم خود را حفظ کند، حدود ۲۵۸۲ کالری است.
اما برای اینکه به وزن ۶۵ کیلوگرم در عرض یکسال برسد، باید حدود ۱۸۴۹ کالری در روز مصرف کند. یعنی تقریبا ۷۳۳ کالری (۱۸۴۹-۲۵۸۲) کمتر از کالری مورد نیاز او است.

حالا این ۷۳۳ کالری کمتر در عرض یکسال می‌شود تقریبا ۲۶۷ هزار ۵۴۵ کالری( ۷۳۳× ۳۶۵).

به لحاظ نظری این مقدار ۲۶۷ هزار ۵۴۵ در یکسال موجب ۳۸ کیلوگرم کاهش وزن می‌شود. اما بدن به این‌ صورت عمل نمی‌کند. هر چقدر شما کمتر بخورید بدن وزن کمتری از دست می‌دهد.

در برنامه ارتابالانس به این حقایق و واقعیت‌ها توجه می‌شود و براساس متابولیسم طبیعی بدن برنامه کاهش وزن تنظیم می‌شود