چگونه بهترین دکتر تغذیه را انتخاب کنیم؟

گاهی برای رسیدن به تناسب اندام نیاز به برنامه غذایی  و مشاوره های یک دکتر تغذیه داریم. اما بهترین دکتر تغذیه را چگونه انتخاب کنیم؟

کاهش یا افزایش وزن بدون برنامه و دانش کافی باعث مشکلات و آسیب های جسمانی زیادی می شود. از جمله این آسیب ها می توان به ریزش مو، آسیب کبد، افسردگی، تغییرات فشار خون، از دست دادن ماهیچه، چرخه نامنظم قاعدگی  و…. اشاره کرد.

پس برای رسیدن به اندام ایده آل و دلخواه (باید) از مشاوره ها و نظرات یک پزشک تغذیه استفاده کنید.

 

دو ویژگی مهم بهترین دکتر تغذیه

  1. تخصص

مهم ترین شاخصه یک پزشک تغذیه، تخصص اوست. دانش کافی و به روز از متد های لاغری، رژیم ها و برنامه غذایی های مدرن و کم کالری، شناخت مواد غذایی، کالری ها، پروتئین ها، فیبر ها، کربوهیدرات ها و… از ویژگی های بهترین دکتر تغذیه است.

  1. پشتیبانی

یک پزشک تغذیه خوب با در نظر گرفتن شرایط مراجعه کننده به او برنامه غذایی تجویز می کند و درباره رژیم با فرد صحبت می کند تا مطمئن شود برنامه قابل اجراست.

یک برنامه تناسب اندام استاندارد چه چیز هایی را بررسی می کند؟

برنامه تناسب اندام اصولی باید علاوه بر تغذیه، بخش ورزش و ذهن را نیز در نظر بگیرد

ورزش و تحرک کامل کننده برنامه تناسب اندام هستند و به روند تغییر وزن و سایز کمک بسیاری می کنند. ورزش های کششی، قدرتی و کاردیو ( هر فعالیتی که  عضلات را درگیر میکند، می­تواند مداوم باشد و ماهیتی ریتمیک دارد مثل دوچرخه سواری) برای برنامه تناسب اندام مناسب هستند و قطعا بهترین دکتر تغذیه به شما توصیه می کند برای رسیدن به اندام دلخواه یک مربی ورزشی مراجعه کنید تا در کنار رعایت برنامه غذایی، ورزش صحیح و اصولی انجام دهید. یک برنامه تناسب اصولی باید همه جنبه های بدن شما را در نظر بگیرد و بیماری ها و حساسیت های شما را لحاظ کند.

 

 

اما کنترل ذهن چه تاثیری در روند تغییر وزن دارد؟

برای ترک عادت های نامناسب غذایی مثل پرخوری های عصبی، می توان از آموزش های ذهنی استفاده کرد. اگر ذهن شما به این باور برسد که تغییر سایز و تناسب اندام غیرممکن نیست و با رعایت برنامه های غذایی و ورزشی می توان به ایده آل رسید، راه و مسیر برای شما راحت تر خواهد بود. شاید دلیل شکست و به نتیجه رسیدن برنامه غذایی های خیلی از افراد همین باشد.

 

 

BMI  برای آنالیز بدن مراجعه کننده کافیست؟

BMI  یا Body mass index  شاخص توده بدنی است که براساس قد و وزن فرد او را آنالیز می کند.  بسیاری از دکتر های تغذیه و مربیان ورزشی تنها با استفاده از BMI برنامه تناسب اندام تنظیم می کنند. اما با استفاده از تنها دو فاکتور قد و وزن نمی توان برنامه ای جامع و دقیق تهیه کرد. ممکن است فردی به دلیل ورزش های سنگین حجم و وزن بالایی داشته باشد و نسبت BMI  برای او نشان دهنده اضافه وزن باشد اما فردی به علت کم تحرکی و بی اشتهایی BMI متناسبی داشته باشد.