8 هشدار که نشان می دهد شما خیلی سریع در حال کاهش وزن هستید

ترازو

 

1. احساس می کنید نمی توانید کالری مصرفی فعلی یا رژیم ورزشی خود را برای مدت طولانی حفظ کنید.

 

اگر با دقت تمام کالری‌ها را می‌شمارید تا مطمئن شوید که کمتر از حد معینی کالری مصرف می‌کنید؛ یا اگر جلسات طولانی ورزش شما را از انجام فعالیت‌ها و معاشرت با افرادی که دوستشان دارید باز می‌دارد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که کمی به خود استراحت دهید.

رژیم های رایج لاغری فرد را تشویق می‌کنند تا حدود 30 تا 60 دقیقه فعالیت بدنی منظم با حداقل شدت متوسط، پنج تا شش روز در هفته داشته باشند.

اگر انجام مستمر این کارها تا آخر عمر به نظرتان شما غیرواقعی است  احتمال دارد که کمی زیاده‌روی کرده باشید و اگر می‌خواهید نتایج را در طول زمان مشاهده کنید و خودتان را خسته نکنید، باید کمی واقع گرا تر باشید.

 

 

2. در طول روز احساس گرسنگی، سبکی سر، سرگیجه، تحریک پذیری یا بی حالی می کنید.

 

اگر در بین وعده‌های غذایی دچار گیجی می‌شوید یا تلاش بیهوده برای نادیده گرفتن قار و قور شکم خود می‌کنید، پزشکان می‌گوید این ها احتمالاً نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند انرژی کافی (به شکل کالری) به بدنتان نمی‌رسانید و باید میزان مصرف کالری روزانه ‌تان را افزایش دهید. آن ها در ادامه توضیح می دهند که دستورالعمل های کلی بیان می کند که زنان نباید روزانه کمتر از 1200 کالری دریافت کنند، در حالی که مردان نباید کمتر از 1500 کالری دریافت کنند. مطمئن شوید که این کالری‌ها را با غذاهای حاوی مواد مغذی محاسبه کنید تا نیازهای بدنتان را برآورده کنید.

 

کاهش وزن باید قابل حفظ باشد، بنابراین اگر به شدت خسته هستید و نمی توانید عملکردهای عادی روزانه خود را انجام دهید یا به بیش از حداکثر مقدار توصیه شده هشت تا نه ساعت خواب نیاز دارید، ممکن است بدن شما دچار مشکل سوء تغذیه شده باشد.

دوخانم

3. در حال ریزش مو هستید، یا به نظر می رسد تار موهایتان نازک یا شکننده است.

 

موهای شما برای اینکه سالم، قوی و درخشان بمانند به ویتامین و پروتئین نیاز دارند. اگر متوجه افزایش ریزش مو در حمام یا برس مو شده اید، یا اگر ضخامت یا بافت موهایتان تغییر کرده است، کاهش وزن سریع می تواند عامل این مسئله باشد. اگر نیازهای تغذیه ای خود را برآورده می کنید، تغییرات مو نباید نگران کننده باشد. با تطبیق بدن با کاهش وزن، مو معمولاً به حالت عادی باز می گردد.

 

با این حال، اگر نیازهای اولیه پروتئین و مواد مغذی را برآورده نکنید، ریزش و تغییرات مو می تواند بسیار جدی باشد. این یک علامت هشدار جدی است که نشان می دهد کمبود پروتئین، ویتامین یا مواد معدنی دارید. یک خطر اصلی کاهش وزن سریع، احتمال زیاد عدم دریافت مواد مغذی کافی از مقدار غذا و کالری است.

 

4. متوجه می‌شوید که دائما در مورد غذا فکر می‌کنید.

 

 

افرادی که خیلی سریع وزن کم می‌کنند ممکن است متوجه شوند که همیشه به غذا فکر می‌کنند یا حتی در مورد آن خواب می‌بینند. “این به این دلیل است که از نقطه نظر تکاملی، ذهن ما در تلاش است به ما یادآوری کند که بدن ما گرسنه است، حتی اگر از نظر فیزیکی احساس گرسنگی نکنیم. سعی می کند بگوید، “هی، فراموش نکن که غذا بخوری!”

 

 

5. سردردهای مکرر را تجربه می کنید.

 

به گفته بنیاد ملی سردرد، برخی از افراد سردردهای ناشی از گرسنگی را تجربه می کنند. معمولاً درست قبل از غذا خوردن، اغلب با حذف وعده‌های غذایی یا محدود کردن شدید کالری دریافتی شما ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث کاهش قند خون یا تنش عضلانی شود.

 

6. هورمون های شما به هم ریخته است.

 

همانطور که پزشکان متخصص تغذیه اشاره می کنند، کاهش وزن سریع گاهی اوقات باعث تغییرات هورمونی می شود که می تواند منجر به آکنه، نوسانات خلقی، افسردگی، اختلالات خواب و سایر علائم نامطلوب شود.

 

برای زنان، یکی دیگر از عوارض جانبی بالقوه کاهش وزن سریع، سیکل های قاعدگی نامنظم یا با فاصله زیاد است که به نام آمنوره نیز شناخته می شود. چرخه قاعدگی بر اساس هورمون ها، چرخه خواب و چرخه های غذا خوردن است. زمانی که بدن از حالت عادی خارج می شود، کمبود ویتامین ها یا تحت استرس بیش از حد ناشی از محدودیت کالری یا ورزش بیش از حد قرار می گیرد، نتیجه اغلب دوره های پریود قطع می شود.

 

۷- نیازهای پروتئینی خود را برآورده نمی کنید.

 

فرد لاغر همیشه مساوی با فرد قوی نیست. اگر در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی کاهش داده اید، ممکن است به معنای از دست دادن بافت عضلانی بدون چربی نیز باشد. با افزایش فعالیت، مهم است که اطمینان حاصل شود که پروتئین بدن خود را در طول روز تامین می کنید.

 

در طول کاهش وزن، زنان به حداقل 60 گرم پروتئین روزانه و مردان به حداقل 75 گرم پروتئین نیاز دارند. کاهش وزن سریع به دلیل برنامه غذایی با کمبود پروتئین، توده عضلانی را کاهش می دهد، قدرت شما را کاهش می دهد، باعث مشکلات پوست، ناخن و مو می شود و خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد.

 

کاهش سریع توده عضلانی بدون چربی نیز می تواند شانس داشتن پوست اضافی یا شل پس از کاهش وزن را افزایش دهد. این بدان معنا نیست که توده عضلانی به طور کلی از ایجاد پوست اضافی جلوگیری می کند، اما می تواند به کاهش مشکل کمک کند.

 

8. حالت تهوع، یبوست، معده درد یا سایر مشکلات گوارشی دارید.

 

به نظر می رسد که حذف مواد غذایی ناسالم و کالری اضافی باعث ایجاد اندامی شادتر و سالم تر می شود، اما برخی از افرادی که سریع وزن کم می کنند متوجه می شوند که از بی حالی، گرفتگی یا سایر مشکلات شکمی رنج می برند. اشاره می‌کند که برخی از رژیم‌های سریع کم فیبر هستند و می‌توانند باعث کم آبی بدن شوند که می‌تواند منجر به یبوست و همچنین تغییر بد در پروبیوتیک‌های موجود در روده شود.

 

علاوه بر این، طبق گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، کاهش وزن سریع می تواند از تخلیه مناسب کیسه صفرا جلوگیری کند یا ممکن است باعث ترشح کلسترول بیشتر توسط کبد شود. این می تواند خطر ایجاد سنگ های صفراوی را افزایش دهد که می تواند باعث درد بالای شکم شود.

 

چگونه کاهش وزن را کاهش دهیم

 

اگر متوجه هر یک از علائم هشدار دهنده بالا شدید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برخی از روش‌های کم کننده سرعت لاغری را امتحان کنید.

 

با پزشک خود صحبت کنید.

 

اگر گمان می‌کنید که کاهش وزن شما ممکن است سریع‌تر از حد معمول باشد، همیشه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل سلامتی در کاهش سریع وزنتان  وجود ندارد. پیشنهاد می شود که با هر 5 تا 10 کیلوگرم از دست دادن وزن به پزشک مراجعه کنید. این امر به ویژه هنگام استفاده از داروهایی برای بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و موارد دیگر بسیار مهم است.

 

یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید.

 

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، پیشنهاد می شود همه چیزهایی را که می خورید و می نوشید به مدت یک هفته پیگیری کنید تا کل کالری و مواد مغذی دریافتی روزانه خود را محاسبه کنید. زمانی که متوجه شدید میانگین کالری دریافتی روزانه شما چطور است، سعی کنید کالری خود را به آرامی افزایش دهید، شاید 50 تا 100 کالری برای هفته اول بسته به سرعت کاهش وزن در گذشته،  سپس ببینید کاهش وزن شما پس از افزایش کالری چگونه به نظر می رسد. اهمیت انتخاب غذاهایی که نه تنها کالری را افزایش می دهند، بلکه همچنین مصرف مواد مغذی را که ممکن است در یادداشت های سبک خوراکتان  ذکر نشده و یک کمبود است، توصیه می شود.

 

کمی از ورزش را کاهش دهید.

 

ورزش فواید زیادی دارد، اما اگر متوجه شدید که خیلی سریع وزن کم می‌کنید، به مدت زمانی که در باشگاه سپری می‌کنید، مدت زمان جلسات کاردیو و مقدار کالری که تقریباً هر جلسه در طول تمرین می‌سوزانید نگاهی بیندازید. اگر روزانه بیش از 90 دقیقه مرتب ورزش می‌کنید و بیش از حد ورزش هوازی را انجام می‌دهید، ممکن است لازم باشد در درازمدت کمی کنترل شده تر و سبکتر ورزش کنید.